Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2006-05-28 Ranking szkół wyższych Newsweeka

W najnowszym rankingu opublikowanym przez tygodnik "Newsweek Polska" na pierwsze miejsce wysunęła się Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa -lider czterech poprzednich rankingów- znajduje się na drugim miejscu, ale nadal pozostaje najlepszą uczelnią ekonomiczną w kraju. Najlepszą uczelnią niepubliczną jest Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego (Warszawa), najlepszym uniwersytetem: Uniwersytet Warszawski, a uczelnią rolniczą: Akademia Techniczno-Rolnicza im. J. i J. Śniadeckich (Bydgoszcz).

Ranking powstał na podstawie ankiet wypełnionych przez firmy zatrudniające powyżej 50 osób z różnych branż (nie brano pod uwagę firm niekomercyjnych np. szkół, szpitali). Autorzy pytali o wykształcenie pracowników, którzy nie przekroczyli 34 roku życia. Następnie policzono jaki procent z absolwentów od 1996 roku z danej uczelni znalazł pracę w ankietowanych firmach.

Wyniki pokazują, że największe szanse na znalezienie dobrej pracy (jako dyrektorzy, kierownicy i specjaliści) mają absolwenci politechnik i szkół technicznych, rolniczych. Uniwersytet Warszawski w ogólnym rankingu znajduje się dopiero na 16. miejscu, a Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego na 20.

Janusz Filipiak, prezes firmy informatycznej ComArch SA i wykładowca AGH w Krakowie, Columbia University i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, prognozuje, że rozpoczynający się popyt na absolwentów uczelni technicznych potrwa jeszcze nawet kilkanaście lat, a to dzięki miliardowym dotacjom z Unii Europejskiej, bo -jak pisze w "Newsweeku"- "ktoś musi ten potencjał przekuć w konkretne osiągnięcia, jak drogi, mieszkania, nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna...".

Polscy inżynierowie nie mają też problemów ze znalezieniem pracy za granicą, gdzie zaczyna brakować dobrze wykształconych specjalistów.

Źródło: "Newsweek Polska", nr 21/2006 z 28 maja 2006r.


Wyróżnione