Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2007-02-19 Czas na współpracę

Milion złotych będą mogli pozyskać przedsiębiorcy oraz pracownicy jednostek naukowych na działania promujące współpracę pomiędzy tymi środowiskami.

 

O dofinansowanie mogą ubiegać się wyższe uczelnie, centra transferu technologii, inkubatory technologii oraz wszystkie firmy i fundacje, które zajmują się transferem technologii z jednostek naukowych do biznesu. Wsparcie może sięgnąć nawet 90 proc. poniesionych wydatków.

- Istnieje ogromna potrzeba komercjalizacji wyników badań naukowych. Doświadczenia takich krajów jak Finlandia czy Stany Zjednoczone pokazują, że współpraca przedsiębiorców z naukowcami przynosi korzyści nie tylko dla firm i uczelni, ale dla całej gospodarki – tłumaczy Olaf Gajl, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.- Mamy nadzieję, że program, który uruchomiliśmy pomoże w nawiązywaniu kontaktów między tymi środowiskami. Być może za kilka lat zaowocują one opracowaniem nowego produktu, usługi czy technologii.

Pozyskane pieniądze będzie można przeznaczyć np. na utworzenie bazy danych dotyczącej wyników prac badawczych. Taka baza będzie dla przedsiębiorców doskonałym źródłem informacji.- Dzięki niej będą oni mogli ocenić, które wyniki badań rzeczywiście będą przydatne w biznesie i którymi warto się zainteresować – tłumaczy Agnieszka Gryzik, dyrektor Departamentu Wdrożeń i Innowacji w MNiW.

Przedmiotem dofinansowania może być także organizacja targów, wystaw, szkoleń czy spotkań z przedsiębiorcami. Jeśli projekt okaże się wyjątkowo interesujący, dofinansowanie może sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych. – Wychodzimy z założenia, że lepiej jest dofinansować 2-3 projekty na większą sumę niż kilkadziesiąt na znacznie mniejszą. Zależy nam na tym, by rzeczywiście polepszyć wymianę informacji między naukowcami a przedsiębiorcami – przekonuje Agnieszka Gryzik.

Program ma charakter pilotażowy i potrwa do czerwca 2007. Jeżeli jakość i ilość zgłoszonych wniosków będzie zadowalająca, uruchomione zostaną znacznie większe środki.

Szczegóły można znaleźć na: www. mnisw.gov.pl

 

Źródło: Gazeta Pomorska


Wyróżnione