Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2007-04-23 Niezrozumiała i krzywdząca decyzja Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Decyzją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego odrzucono do realizacji wszystkie 10 projektów w skali kraju na kwotę ok. 9 mln zł., które przewidywały przyznanie kilkuset doktorantom stypendia z funduszy strukturalnych (działania 2.6 ZPORR). Projekty te zostały rekomendowane do dofinansowania przez Urzędy Marszałkowskie w województwie śląskim, dolnośląskim i mazowieckim. MRR zdecydowało o przesunięciu środków na inne projekty, które w ramach kraju przyczynią się do podwyższenia wskaźników, które są zagrożone.

Zważywszy na sytuację polskiej nauki i szkolnictwa wyższego odbieranie możliwości dofinansowania badań i poprawy sytuacji materialnej polskich doktorantów należy uznać za niedopuszczalną i niezwykle krzywdzącą dla środowiska.

Zarząd Krajowej Reprezentacji Doktorantów na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia 2007 roku w Poznaniu, podjął w formie uchwały stanowisko wyrażające zdecydowany sprzeciw w stosunku do decyzji MRR.

Wśród najnowszych plików znaleźć można list Przewodniczącego Krajowej Reprezentacji Doktorantów do Pani Minister Gęsickiej w tej sprawie.Poniżej artykuł z Rzeczpospolitej na ten temat.


RZECZPOSPOLITA Warszawa 19.04.2007

SZKOŁY WYŻSZE Podział środków unijnych

Młodzi naukowcy bez stypendiów

 


Młodzi pracownicy naukowi kilku stołecznych uczelni nie dostaną stypendiów finansowanych ze środków unijnych. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego odrzuciło wnioski, mimo że wcześniej zostały wysoko ocenione.
Na Akademii Medycznej stypendia w wysokości 3 tys. zł miesięcznie przez 12 miesięcy miało dostać dziesięciu najzdolniejszych doktorantów. Projekt "Innowacje w medycynie" miał kosztować 378 tys. zł. Jedną trzecią tej kwoty młodzi naukowcy zobowiązali się przeznaczyć na pokrycie kosztów badań, których wyniki, w postaci nowych metod leczenia, miały być wdrażane w ośrodkach zdrowia.
W sierpniu ubiegłego roku uczelnia złożyła wniosek o dofinansowanie stypendiów w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
- Urząd Marszałkowski wysoko go ocenił. Znalazł się na czwartym miejscu listy rankingowej przeznaczonej do dofinansowania - mówi Grzegorz Lisicki, rzecznik Akademii Medycznej.
Na liście rankingowej było dziewięć instytucji, w tym programy stypendialne innych warszawskich uczelni. Na pierwszym miejscu Urząd Marszałkowski rekomendował projekt stypendiów dla najzdolniejszych doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego z Mazowsza (o wartości 1 mln zł); na trzecim - stypendia dla doktorantów optoelektroniki, fotoniki i nanotechnologii Wojskowej Akademii Technicznej (497 tys. zł); na piątym stypendia dla doktorantów z Politechniki Warszawskiej (1,7 mln zł).
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zwlekało jednak z wyborem projektów, a 21 marca na stronie internetowej resortu pojawiła się informacja o zmianie kryteriów oceny wniosków. - Diametralnie zmieniły się ustalone przez ministerstwo wskaźniki - mówi Marta Latawiec z działu współpracy zagranicznej Akademii Medycznej.

- Musieliśmy zmienić kryteria oceny projektów, bo w przeciwnym razie stracilibyśmy pieniądze na wszystkie programy finansowane przez UE - tłumaczy Monika Niewinowska, rzecznik resortu. Przyznaje, że odrzucając projekty warszawskich uczelni, jej resort nie kierował się ich jakością. - Musieliśmy brać pod uwagę zalecenia Unii - tłumaczy.

 Uczelnie nie miały czasu na opracowanie nowych projektów.
- Już 13 kwietnia na stronie internetowej resortu została opublikowana lista projektów przeznaczonych do realizacji -dodaje Marta Latawiec.

 Nie było tam żadnego programu stypendialnego. - Byliśmy zaskoczeni, bo wcześniej namawiano nas wręcz do tworzenia tego typu projektów -mówi Marta Latawiec i zapowiada, że jeszcze w tym tygodniu wystosują do ministerstwa protest. - Może poprze nas Uniwersytet Warszawski - dodaje.
Tymczasem rzeczniczka ministerstwa uspokaja:

- Być może programy stypendialne uczelni zostaną uwzględnione, gdy w ramach obecnie realizowanych projektów zostaną zaoszczędzone jakieś środki. Jest na to szansa.Marek Kozubal

 

 

Źródło: www.krd.org.pl


Wyróżnione