Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2007-04-24 Ministerstwo Gospodarki wspiera akademicką przedsiębiorczość

36 wniosków wpłynęło podczas naboru na zakończony w tych dniach konkurs Ministerstwa Gospodarki mający na celu wsparcie już istniejących  oraz zorganizowanie  nowych akademickich inkubatorów przedsiębiorczości działających na zasadzie non-profit.

„Odzew był nieco większy  niż w roku ubiegłym, kiedy to ministerstwo zostało adresatem 32 pomysłów akademickich przedsiębiorców”- ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący komisji oceniającej, Zbigniew Burdzy z Departamentu Instrumentów Wsparcia MG. Zauważa on, iż mimo niezbyt wygórowanej wysokości potencjalnego wsparcia – 15 tysięcy złotych dla inkubatora istniejącego oraz 12 dla mającego powstać, do konkursu, jak przed rokiem, stanęły uczelnie duże i zamożne m.in. krakowska AGH i warszawska SGH.  „Potwierdza to słuszność przyjętej przez nas koncepcji, która  zakładała, że pieniądze z naszych funduszy będą łączone ze środkami z innych źródeł dający w sumie pożądany efekt w postaci nowych atrakcyjnych miejsc pracy dla studentów i absolwentów wyższych uczelni” – mówi Zbigniew Burdzy. „Nawet 12 tysięcy jest sumą nie do pogardzeni zwłaszcza na wczesnym etapie organizacji  inkubatora umożliwiając choćby  opłacenie prawnika piszącego statut czy uiszczenie opłat rejestracyjnych, a także zakup sprzętu biurowego”  - dodaje. Doświadczenie wskazuje ,że  inkubatory przeznaczały uzyskane środki także na zakup baz danych, a także wydawanie broszur, katalogów oraz innych publikacji.

Ogłoszenie wyników konkursu przewidziano na 20 maja. Zbigniew Burdzy przewiduje, że w tym roku ministerstwo uniknie czasowego poślizgu w wypłacaniu pieniędzy. „Stosowne umowy zostaną podpisane tak szybko jak to będzie możliwe, tak by beneficjenci do końca roku mogli wykorzystać wszystkie pieniądze”.

Warto dodać ,że  jednocześnie działania wspierające przedsiębiorczość akademicką prowadzi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które kwotą ponad półtora miliona złotych  wsparło 15 projektów, w tym trzy związane z inkubacją.

 

Źródło: www.pi.gov.pl


Wyróżnione