Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2007-04-24 Granty promotorskie najprawdopodobniej pozostaną

Sejmowa komisja ds. solidarnego państwa przyjęła w środę rządowy projekt nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki. W posiedzeniu komisji uczestniczył Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.

Na posiedzeniu komisji została wniesiona poprawka do rządowego projektu, która utrzymuje przyznawanie przez Ministerstwo Nauki i Szkodnictwa Wyższego grantów promotorskich.
Było to pierwsze czytanie projektu ustawy, teraz zostanie on skierowany do drugiego czytania w Sejmie.


Dla przypomnienia. W połowie ubiegłego roku rząd przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu nauki, w którym proponował likwidację grantów promotorskich i przeniesienie tych środków do środków statutowych przyznawanych uczelniom. KRD stanowczo sprzeciwiło się temu pomysłowi uznając, że taki ruch spowoduje ograniczenie w dostępie do tych środków przez doktorantów. Podobne stanowisko zajęli rektorzy (KRASP) oraz Rada Główna Szkolnictwa Wyższego. 

                      

Na Naszej stronie można znaleźć niedawny list Przewodniczącego KRD do Ministra Seweryńskiego w tej sprawie:

 http://krd.org.pl/modules/mydownloads/singlefile.php?cid=1&lid=16 oraz można przeczytać krótki tekst na ten temat w Forum Akademickim: http://www.forumakad.pl/news/pokaz.asp?id=161

Wierzymy, iż tak znaczące wsparcie ze strony wspomnianych organizacji oraz działania podjęte przez Zarząd KRD, spowodowały zmianę stanowiska Ministerstwa. Zatem zachęcamy wszystkich doktorantów, aby korzystali z tej możliwości dofinansowania badań i składali wnioski. Na stronie Ministerstwa można znaleźć informacje o możliwości składania wniosków w ramach kolejnego konkursu http://www.nauka.gov.pl/mein/index.jsp?place=Lead08&news_cat_id=991&news_id=4848&layout=2&page=text
Powodzenia!

 

Źródło: www.krd.org.pl


Wyróżnione