Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2007-11-28 Wiedza menedżerska i coś więcej

prof. Alojzy Nowak dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Mówiąc o programach MBA, zwykle wyliczamy to, co one dają swym absolwentom. A czego nie dają?

Łatwiej powiedzieć, co dają, a dają porządne wystandaryzowane wykształcenie, które cieszy się uznaniem na całym świecie. Wiadomo, że absolwenci, którzy uzyskują dyplom MBA, mają określoną wiedzę na określonym poziomie. Można się natomiast zastanawiać, czy programy MBA dają uniwersyteckie wykształcenie na ogólnym poziomie, które pozwoli się poruszać w dziedzinie socjologii, filozofii, w sztuce.

Ale czy to jest w ogóle potrzebne menedżerowi?

Myślę, że tak. Wprawdzie z bardzo technicznego punktu widzenia ta podstawowa wystandaryzowana wiedza jest najbardziej potrzebna, ale ogólna, uniwersytecka, też jest bardzo przydatna. Choćby dlatego, że często ułatwia prowadzenie biznesu i pomaga w nawiązywaniu kontaktów. Interesy prowadzi się przecież nie tylko w biurach, a na spotkaniach biznesowych nie rozmawia się wyłącznie o interesach. Dlatego do wielu programów MBA na świecie i coraz częściej w Polsce zapraszane są osoby, które w ramach zajęć do wyboru prowadzą wykłady na tematy niezwiązane bezpośrednio z zarządzaniem Znani biznesmeni bardzo często podkreślają w wywiadach, ze mają znacznie szersze zainteresowania niż własna firma…

Sam pamiętam, jak podczas amerykańskich seminariów w Salzburgu największym uznaniem cieszył się jeden z wykładowców, Holender, który pięknie grał na fortepianie. Pewnego popołudnia dał wspaniały recital, a nazajutrz, choć jego wykład zaczynał się o 8 rano, sala była wypełniona po brzegi i wszyscy chcieli z nim rozmawiać. Rzeczywiście jest tak, że jeśli człowiek ma profesjonalną wiedzę na wysokim poziomie, a dodatkowo jeszcze pasję, to oceniamy go jako osobę bogatszą, ciekawszą. W wielu wypadkach jesteśmy też bardziej zainteresowani współpracą z taką osobą.

Ludzie, którzy decydują się na studia MBA, liczą przede wszystkim na to, że ten dyplom ułatwi im karierą. W USA podobno automatycznie oznacza on podwyżką i awans. A w Polsce?

W dalszym ciągu w Polsce i w tej części świata łatwiej zrobić karierę, kończąc program MBA. Wprawdzie absolwentów jest już sporo, ale powstaje coraz więcej firm, zagraniczne przedsiębiorstwa otwierają oddziały w Polsce, a nasze firmy inwestują w całej Europie. Rośnie więc rynek pracy dla absolwentów MBA. Tym bardziej że koniunktura gospodarcza sprzyja rozwojowi biznesu i powinna też sprzyjać w następnych latach. Co do USA, to ostatnio sporo było informacji o tym, że duże amerykańskie firmy wolą przyjąć do pracy ludzi z wykształceniem licencjackim. Po pierwsze, są tańsi niż absolwenci dobrych programów MBA, a po drugie, koncerny mają duże środki na kształcenie swych kadr, które mogą szkolić zgodnie ze swymi potrzebami. Jednak ludzie szkoleni w ten sposób coś tracą. Kończąc bardzo dobry program MBA na bardzo dobrym uniwersytecie, człowiek staje się częścią pewnego kręgu. Ten krąg kontaktów w dalszej perspektywie jest nie mniej cenny niż zdobyta w czasie studiów wiedza. -rozmawiała Anita Blaszczak

 

Źródło: Rzeczpospolita


Wyróżnione