Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2007-12-06 Błyskawiczne tempo rozwoju lubelskich innowacji akademickich

W 2007 r. po raz pierwszy w historii lubelskie uczelnie osiągnęły tak wiele w zakresie innowacji. Dzięki temu może powstać samolot na zwykłą benzynę, stworzone będą kierunki studiów dotyczące odnawialnych źródeł energii, rozpowszechni się druk dla niewidomych i wiele innych osiągnięć, m.in. możliwość skonstruowania sztucznego oka.

 

W ostatnim czasie na Lubelszczyźnie doszło do korzystnego mariażu nauki i przemysłu. Te dwie dziedziny mocnym węzłem połączyły nowoczesne technologie. Uczelnie zawarły umowy na dostarczanie nowych technologii z potentatami przemysłowymi, uruchomiły dzięki temu nowoczesne laboratoria, a wyposażanie kolejnych już zaplanowały.


Politechnika Lubelska

Obecnie jej najjaśniejszą gwiazdą jest profesor Mirosław Wendeker, który za swe innowacyjne osiągnięcia przez redakcję „Dziennika Wschodniego” został nominowany do tytułu Człowieka Roku 2007 na Lubelszczyźnie. Jedna z jego konstrukcji to najnowocześniejszy na świecie układ wtryskowy do samochodów. Licencja na jego wdrażanie została już zakupiona przez jedno z przedsiębiorstw.

Druga konstrukcja profesora Wendekera – absolutnie unikatowa na świecie – to prototyp silnika samolotowego na zwykłą, samochodową benzynę. Praca nad nim zostanie niebawem ukończona dzięki temu, że politechnika podpisała odpowiednią umowę z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Kalisz. Co prawda, daleko jeszcze do skonstruowania takiej maszyny latającej, ale jej kupnem zainteresowani są już Chińczycy i Kanadyjczycy.

Lubelska uczelnia uruchomiła pierwsze w tym regionie Lubelskie Centrum Transferu Technologii w którym mają być zarejestrowane wszystkie osiągnięcia naukowców pracujących na politechnice. Chodzi o to, żeby firmom i instytucjom zainteresowanym innowacyjnymi rozwiązaniami maksymalnie ułatwić dostęp do najnowszych osiągnięć tamtejszych naukowców. W niedalekiej przyszłości Politechnika Lubelska zamierza jeszcze rozwinąć swą działalność w tym zakresie. Na terenie swojego miasteczka, w ciągu najbliższych czterech lat, ma zamiar wybudować i uruchomić niezwykle pożyteczną instytucję - Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. Projekt obiektu został już oficjalnie przedstawiony. Inwestycja opiewa na 70 milionów złotych. Znajdą się tam 32 mocno wyspecjalizowane pracownie badawcze i laboratoria.

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Uczelnia może się pochwalić jedynym w Polsce i jednym z czterech na świecie urządzeń umożliwiających tzw. wypukły druk. Dzięki tej technologii można wydawać książki z takimi rysunkami i mapami, które będą mogli odczytać wszyscy niewidomi czy niedowidzący.

 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

W tym roku uniwersytet opracował dwa katalogi przedstawiające ofertę badań naukowych, których może się podjąć. Jedna pozycja przeznaczona jest dla polskich i europejskich jednostek badawczych, a druga dla firm.

Tego roku zaprojektowano także dwa nowe akademickie gmachy, które kosztować mają 28 milionów złotych. Już za trzy lata do użytku zostanie oddany nowy budynek Instytutu Informatyki.

Akademia Rolnicza

Za 7,5 miliona złotych wybudowano, uruchomiono i oddano tu do użytku najnowocześniejsze w naszym kraju wiwarium. To kompleks naukowy, w którym przeprowadzać się będzie specjalistyczne zabiegi i eksperymenty na zwierzętach.

 

Specjalnie dla przemysłu

2007 rok przyniósł decyzję o budowie na terenie Lublina pierwszej w Polsce fabryki baterii słonecznych. Tu też swoją siedzibę będzie miała Polska Grupa Energetyczna. Posunięcia te podyktowane są tym, że właśnie Lublin dysponuje nie tylko wieloma zdolnymi fachowcami w tej dziedzinie, ale i nowoczesnymi technologiami.

Mało tego – właśnie pod kątem fabryki baterii słonecznych w tym roku lubelskie uczelnie jeszcze dodatkowo uruchomiły nowe studia mające jak najlepiej przygotować młodych ludzi do pracy w tego typu specjalistycznym przedsiębiorstwie. Profesor Jan Olchowik, kierownik Instytutu Fizyki Politechniki Lubelskiej, wyjaśnił, że kształceni będą specjaliści od alternatywnych źródeł energii, m.in. energii słonecznej.

Współpraca na rzecz rozwoju

Dla rozwoju innowacyjnych rozwiązań lubelskie uczelnie potrafią współpracować ze sobą trwale. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska i Akademia Medyczna zamierzają wspólnie wybudować supernowoczesne centrum badań mózgu człowieka. Będzie to trzeci tego typu obiekt w Europie. Profesor Tomasz Trojanowski z Akademii Medycznej podsumowuje krótko, że dostęp do tak zaawansowanej techniki medycznej, jaki otrzyma Lublin, był dotychczas tylko marzeniem. Przy pomocy zainstalowanego tam sprzętu będzie bowiem można wykrywać wczesne stadia rozwoju chorób układu nerwowego, a także opracowywać metody ich leczenia. Niewykluczone, że właśnie w tym ośrodku, w przyszłości stworzone zostanie sztuczne ucho czy oko.

Źródło: www.pi.gov.pl


Wyróżnione