Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2008-02-22 Szkoły językowe rozbudowują ofertę

Prezesów firm nie interesuje już tylko niska cena prowadzonych kursów. Chcą, aby ich pracownicy i oni sami w ekspresowym tempie osiągnęli poziom gwarantujący im uzyskanie jednego z certyfikatów dedykowanych biznesowi: BEC - Business English Certificate lub EFB - English for Business.

 

Oferta dedykowana

Tymczasem szkół jest coraz więcej, a one same prześcigają się w prezentowaniu nowych ofert. Obecnie panuje moda na zajęcia dedykowane. Dobierany jest już nie tylko ogólny program kursu, metoda nauczania, ale nawet branża, na którą lektorzy powinni zwrócić szczególną uwagę. Taka oferta przeznaczona jest szczególnie dla osób, które już biegle mówią w danym języku, ale muszą się wyspecjalizować.

 

Kurs dla MBA

Jeśli chodzi o angielski, normą stają się dążenia absolwentów MBA, by osiągnąć poziom GMAT - Graduate Management Assesment Test. Przy rozmowach kwalifikacyjnych przyda się z kolei SEFIC - Spoken English for Industry and Commerce, poświadczający zdolności werbalne kandydata do pracy. W dobie częstych wyjazdów Polaków za granicę, posiadanie SEFIC jest niemal obowiązkiem.

 

Lekcje z zegarkiem

Nasza „cywilizacja czasu", a raczej jego braku, wymusiła na szkołach językowych kolejną zmianę. Dzisiaj kurs językowy dla menedżerów nie wiąże się już z koniecznością 40-minutowej podróży, po wielogodzinnym dniu pracy w banku czy w firmie ubezpieczeniowej. To lektorzy przyjadą do firmy, w której pracuje dyrektor finansowy lub główny ekonomista banku i przeprowadzą zajęcia autorską metodą.

 

Nauka przez Internet

Ci, którzy nie mają czasu nawet na to, by uczyć się w swoim miejscu pracy, mogą skorzystać ze szkoleń e-learningowych. Dziś jeszcze trudno ocenić czy nauka przy wykorzystaniu Internetu będzie równie dobra co tradycyjne kursy, niemniej już obecnie można ją traktować jako doskonałe uzupełnienie popularnych kursów. Należy też pamiętać, że obecnie trudno o znalezienie oferty e-learningowej dla tych, którzy chcą poznać języki tj. węgierski, czeski, nie mówiąc o mandaryńskim. Dla amatorów tych mniej popularnych języków nadal jedynym wyjściem pozostają kursy prowadzone w tradycyjnych szkołach lub zajęcia indywidualne.

 

Angielski to za mało

Obecnie obserwowane zainteresowanie pracownikami, którzy posługują się wcześniej nieatrakcyjnymi z punktu widzenia ekonomii językami, to skutek globalizującego się rynku pracy. Według Irminy Wizor, Senior Consultanta Hays Poland, w ostatnim czasie możemy zauważyć zapotrzebowanie na języki krajów Europy Środkowo-Wschodniej, tj. Ukraina, Białoruś, Rumunia czy Bułgaria (związane jest to z zamiarem ekspansji na te rynki przez polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa). Uwagę przyciągają też dodatkowe szkolenia, studia podyplomowe czy międzynarodowe certyfikaty takie jak: ACCA, CIMA, CFA, CIA, itp., które podwyższają pozycję kandydata na rynku pracy - twierdzi Wizor.


Wyróżnione