Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2008-03-03 Wszystko, co chcecie wiedzieć o MBA

Studia MBA w Polsce są bardzo wysokiej jakości. Jeśli ktoś zamierza robić karierę w Polsce, to wystarczy. Studia za granicą to dużo większa inwestycja finansowa i życiowa. Trzeba się na dwa lata wyprowadzić.

Rozmowa z Jakubem Leszczyńskim, twórcą serwisu o MBA www.mbaportal.pl


Katarzyna Pawłowska-Salińska: Pan studiował MBA?

Jakub Leszczyński: Tak. Studiowałem w Stanach, ale z przyczyn rodzinnych musiałem wrócić do Polski i nie ukończyłem tych studiów.


A skąd pomysł na portal o MBA?

- Te studia są na tyle specyficzne, że pomyślałem, że warto po-święcić im odrębne miejsce w internecie. One gdzieś tam były, ale zaplątane pośród innych studiów podyplomowych czy menedżerskich. Nie ma specyficznego miejsca poświęconego wyłącznie MBA, które stanowiłoby bazę wiedzy dla osób chcących takie studia podjąć. To nie są studia tanie, nie są łatwe, więc tym bardziej miejsce, gdzie można taką wiedzę zdobyć, jest przydatne.

A czym studia MBA różnią się od innych studiów podyplomowych?

- To arystokracja wśród studiów menedżerskich. Przeznaczone są dla osób, które mają doświadczenie w takiej pracy i które chciałyby rozszerzyć wiedzę i horyzonty na temat zarządzania i zawodu, który wykonują. To bardzo praktyczne studia.


Czyli to studia tylko dla menedżerów?

- Wybitnie dla menedżerów. Ale raczej dla osób, które ukończyły studia niezwiązane z zarządzaniem. A więc dla inżynierów, farmaceutów, humanistów, lekarzy itp., których życie tak się potoczyło, że pracują jako menedżerowie albo wykonują zawody związane z zarządzaniem i chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

Czyli jeśli ktoś studiował zarządzanie, to nie ma po co studiować MBA?

- Wydaje mi się, że od razu po magisterce nie. Ale jeśli pracuje już pięć czy dziesięć lat w tym zawodzie i chce odświeżyć wiedzę, poznać nowe tendencje w zarządzaniu, nowe koncepcje, to może również zdecydować się na studia MBA.

 

Ile lat trwają studia MBA?

- Od półtora roku do dwóch lat.

 

Jak wyglądają takie studia?

- To zależy od programu. Każdy jest trochę inaczej skonstruowany. Zajęcia są wykładowo-warsztatowe. Duży nacisk położony jest na interakcję uczestników programu z wykładowcą, znacznie większą niż w przypadku zwykłych studiów na uczelni - pięcioletnich czy dwuletnich.


Dlaczego większość studiów MBA nawet w Polsce jest prowadzona po angielsku?

- Są trzy typy studiów. Po polsku, pół na pół i tylko po angielsku. To się bierze z tego, że większość studiów MBA jest prowadzona we współpracy z uczelniami zagranicznymi.


Polska kadra jest za słaba?

- Wręcz przeciwnie, jest na bardzo wysokim poziomie, ale zagraniczni profesorowie prezentują swoją wiedzę i doświadczenie z innego punktu widzenia. W każdym kraju to inaczej wygląda.

 

Czyli studia MBA trzeba dobierać pod kątem kraju pochodzenia firmy, w której będzie się zarządzało i pracowało?

- Tak, ale nie tylko. Trzeba je wybierać przede wszystkim pod kątem tego, co się chce dalej w życiu robić i do czego takie studia mogą być mu przydatne.

 

A do czego mogą być przydatne?

- Bardzo poszerzają wiedzę menedżerską. Dają narzędzia do realizacji poszczególnych obszarów zarządzania. To studia bardzo specjalistyczne i praktyczne, w odróżnieniu od zwykłych studiów menedżerskich, na których uczy się podstaw teorii.

 

A jeśli ktoś nie jest doświadczonym menedżerem, to na MBA się nie dostanie?

- Większość programów wymaga kilkuletniego doświadczenia w pracy i na rozmowie kwalifikacyjnej w czasie rekrutacji o to pytają. Im program jest bardziej prestiżowy, bardziej praktyczny, tym trudniej się dostać bez doświadczenia.

Egzaminy są trudne?

- To zależy od programu. Jest rozmowa, coraz więcej programów zaczyna stosować testy kwalifikacyjne, które są namiastką testów stosowanych w Stanach lub Europie - GMAT.

 

A znajomość języka jest sprawdzana?

- Im bardziej prestiżowy program, tym lepiej trzeba znać angielski. Sprawdza się to albo na rozmowie kwalifikacyjnej po prowadzonej po angielsku, albo wymagany jest dyplom TOEFL.

Ile w Polsce jest ośrodków, w których można studiować MBA?

- 50, a w niektórych z nich jest kilka programów. Dlatego w Polsce można wybierać z ok. 70 programów MBA.

Lepiej wybrać studia w Polsce czy za granicą?

- To zależy od tego, jak przewidujemy rozwój kariery. Studia w Polsce są bardzo wysokiej jakości. Jeśli ktoś pracuje w Polsce, to wystarczy. Studia za granicą to dużo większa inwestycja. Nie tylko finansowa ale życiowa - trzeba się przenieść za granice na dwa lata.


A ile kosztują takie studia?

- Koszty studiów MBA w Polsce to kwota od kilku tysięcy złotych do kilkunastu tysięcy euro. Najdroższe studia w naszym kraju to niecałe 20 tysięcy euro. Na świecie jest jeszcze drożej - koszty studiów MBA to nawet sto kilkadziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich, a w Europie to około stu tysięcy euro.

Ta inwestycja się zwraca? Jak MBA przekładają się na pensję?

- Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak w Polsce studia MBA wpływają na wynagrodzenie pracowników. Nie ma jednoznacznych danych mówiących, o ile wzrosło wynagrodzenie absolwenta studiów MBA po ukończeniu studiów. Wiadomo, że studia MBA często kończą się awansem, zmianą pracy lub przejściem na inne stanowisko, a to zwykle kończy się wzrostem wynagrodzenia.

 

Czy można być dobrym menedżerem bez dyplomu MBA?

Tak. Mamy w Polsce doskonałe studia ekonomiczne i menedżerskie, które kształcą bardzo dobrych adeptów sztuki zarządzania. Można też być dobrym menedżerem bez wykształcenia w tym kierunku. To, czy ktoś jest dobrym menedżerem, to kwestia wielu czynników, predyspozycji i charakteru, nie tylko wykształcenia menedżerskiego.

 

A pan chciałby ukończyć swoje studia MBA?

- Może kiedyś, gdy będzie na to odpowiedni czas i miejsce.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza


Wyróżnione