Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2008-05-15 Nagroda Copernicus wręczona

Pierwsze w Polsce wręczenie polsko-niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS odbyło się 14 maja we wnętrzach Starej Pomarańczarni w Warszawie. Nagroda jest wspólnym przedsięwzięciem FNP i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).


Tegoroczni laureaci - współpracujący ze sobą od ponad 20 lat profesorowie Wolfgang Domcke i Andrzej Sobolewski odebrali pamiątkowe dyplomy z rąk profesorów Macieja Żylicza i Matthiasa Kleinera - prezesów obu przyznających nagrodę instytucji. Obaj wyróżnieni naukowcy podkreślali, jak ważny we wspólnych badaniach jest wymiar bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Wiele lat współpracy naukowej, której owocem są fundamentalne dla nauk życiu osiągnięcia badawcze, to także przyjaźnie, jakie nawiązały się między członkami międzynarodowych zespołów kierowanych przez laureatów.


Bohaterem uroczystości był także dr Konrad Buschbeck, Radca Ministerialny ds. Nauki w Ambasadzie RFN w Warszawie w latach 1998-2003, który otrzymał Honorowe Odznaczenie Fundacji za swój wkład we wzmocnienie prestiżu i międzynarodowej pozycji FNP w czasie jego działalności w Warszawie.


Wśród gości uroczystości, obok licznie przybyłych rodzin, przyjaciół i współpracowników laureatów, nie zabrakło też przedstawicieli władz państwowych - wzięła w niej udział prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego i prof. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik ds. dialogu międzynarodowego w Kancelarii Premiera. Osobiste gratulacje złożył laureatom także Michael Gerdts, Ambasador Niemiec w Polsce.

Uroczystość uświetnił Krzysztof Zanussi wykładem, w którym przedstawił swoje przemyślenia na temat podobieństw i różnic między ludźmi nauki i sztuki. Po zakończeniu oficjalnej części goście, korzystając z pięknego majowego popołudnia, mieli okazję porozmawiać z nagrodzonymi naukowcami przy lampce wina na tarasie przed Starą Pomarańczarnią.


Źródło: www.fnp.org.pl


Wyróżnione