Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2008-08-25 MBA - kursy nie tylko po angielsku

W Polsce co roku rusza ok. 70 programów Master of Business Administration. Różnią się nie tylko ceną i długością trwania, ale także językiem wykładowym. Choć dominuje angielski, można też studiować po polsku, niemiecku i francusku.

W języku biznesu

 

Wbrew pozorom wybór języka studiów MBA to ważna decyzja. Master of Business Administration to studia dla menedżerów i dla wszystkich, którzy wykonują zawody związane z zarządzaniem i chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. A przecież nigdzie nie jest powiedziane, że będziemy zarządzać firmą po angielsku.


Trochę po polsku, trochę po angielsku


Kursy MBA prowadzone są głównie po angielsku. To wynik tego, że często partnerami krajowych ośrodków są uczelnie amerykańskie. Ale tak naprawdę programów, które w całości odbywałyby się wyłącznie po angielsku, jest w Polsce bardzo mało. Większość ośrodków proponuje programy mieszane, w języku polskim i angielskim.


Proporcje poszczególnych języków wykładowych mogą być bardzo różne, warto więc przed wybraniem studiów dokładnie się dowiedzieć, czy po angielsku będzie prowadzona większość zajęć, czy może tylko jeden wykład - np. program studiów Executive MBA w warszawskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Koźmińskiego ma tylko 20 proc. zajęć po angielsku. Bywa, że dwujęzyczne studia muszą być zakończone pracą dyplomową napisaną po angielsku. Tak jest np. na studiach organizowanych przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów, mimo że program jest dwujęzyczny.


Polacy nie gęsi


Tym, którzy myślą podobnie i uważają, że Polak powinien studiować po polsku, rynek studiów MBA oferuje kursy wyłącznie w naszym języku ojczystym. Jak tłumaczy Jakub Leszczyński z Mba.portal.pl są to programy skierowane do osób, które nie czują się na tyle mocne w języku obcym, aby podjąć studia obcojęzyczne. - Oczywiście język angielski jest lingua franca współczesnego biznesu, ale trudno wyobrazić sobie rynek specjalistycznych studiów menedżerskich bez programów prowadzonych w języku polskim - uważa Leszczyński. Takie studia całkowicie po polsku mają jednak poważne ograniczenie - brak kontaktu z wykładowcami z zagranicy, którzy nie są w stanie przekazywać wiedzy w języku polskim. Programy prowadzone wyłącznie w języku polskim są też w większości przypadków prowadzone bez bezpośredniego udziału zagranicznych uczelni partnerskich, a co za tym idzie, bez zagranicznych wyjazdów integracyjno-merytorycznych. - Takie wyjazdy stanowią wartościowe i poszerzające horyzonty doświadczenie w karierze polskiego menedżera - tłumaczy Leszczyński. - MBA wyłącznie w języku polskim to również brak studentów z zagranicy, a co za tym idzie ograniczenie wymiany doświadczeń, tworzenia kontaktów międzynarodowych i pewne zawężenie perspektywy doświadczenia menedżerskiego - twierdzi Leszczyński.

 

W innych językach


Ale są też chętni do studiowania MBA w innych językach. Na zachodzie Polski można spotkać programy prowadzone w języku niemieckim, głównie ze względu na bliskość niemieckiego rynku pracy i niemieckich firm działających w naszym kraju. Kolejnym powodem prowadzenia kursów MBA w innym języku niż polski lub angielski może być to, że uczelnia ma zagranicznego partnera, którego wykładowcy prowadzą zajęcia w swoim języku. Ponadto uczestnicy programów mają dzięki znajomości języka dostęp do większej ilości materiałów dydaktycznych, często niewystępujących w polskim tłumaczeniu.


Jeśli nie po angielsku, to...Po niemiecku Taką możliwość oferuje np. polsko-niemiecki program MBA organizowany przez Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Chętni muszą legitymować się tytułem magistra, co najmniej dwuletnim doświadczeniem zawodowym i znajomością właśnie języka niemieckiego. Jest ona niezbędna, gdyż przez cały drugi rok studiów wymagane jest biegłe komunikowanie się właśnie w tym języku - przez pierwszych sześć miesięcy słuchacze mają zaplanowany staż w niemieckich przedsiębiorstwach, a przez następnych sześć uczestniczą w zajęciach berlińskiej szkoły partnerskiej.

Po francusku Takie studia organizuje m.in. Uniwersytet Łódzki (Polsko-Francuskie Studia Specjalne typu MBA) wspólnie z Instytutem Zarządzania Przedsiębiorstwem z Uniwersytetu w Lyonie, a także Francuski Instytut Zarządzania.

Wszyscy menedżerowie, którzy chcieliby kształcić się w innych językach, muszą wyjechać na studia za granicę.


Ile to kosztuje?


Koszty studiów MBA w Polsce to kwota od kilku tysięcy złotych do kilkunastu tysięcy euro. Najdroższe studia w naszym kraju kosztują ok. 20 tys. euro. Na świecie jest jeszcze drożej - koszty studiów MBA to nawet sto kilkadziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich, a w Europie to ok. 100 tys. euro.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza


Wyróżnione