Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2008-10-14 Kapitał ludzki (d)oceniony

Komisja Oceny Projektów (KOP) zakończyła prace nad wartością merytoryczną poprawnych formalnie wniosków na rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach (działanie 2.1.1. Innowacyjnej Gospodarki).

- Nabór do I grupy odbywał się od 15 do 18 lipca. W ciągu trzech dni zebrano 572 wnioski na kwotę 1,57 mld zł. Ostatecznie do dofinansowania zakwalifikowano 174 aplikacje na kwotę 357,9 mln zł, co stanowi 94,2 proc. tegorocznej alokacji (pomniejszonej o rezerwę na poczet odwołań od wyników oceny). Oceniający w wielu przypadkach kwestionowali rekomendowane kwoty, dlatego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ostrzega, że istnieje możliwość zmniejszenia wnioskowanej puli wsparcia w wyniku negocjacji z aplikantami. Zaoszczędzone pieniądze mogłyby wesprzeć dobre projekty złożone później. Chętni czekają. Tymczasem wśród szczęśliwych aplikantów znalazły się tak znane firmy jak Makarony Polskie (3,3 mln zł), Sygnity (0,658 mln zł), Pekaes (3,037 mln zł), Comarch (1,9 mln zł), Zelmer (3,432 mln zł), Axel Springer Polska ((2,24 mln zł), Polimex-Mostostal (3,054 mln zł), Solaris Bus & Coach (1,53 mln zł) czy Hotele Spa Dr Irena Eris (2,11 mln zł). Zdaniem Beaty Tylman z Deloitte, ogłoszone wyniki pokazują ogromną różnorodność firm, tematyki, a także modelu składania wniosków (samodzielnie i przez firmę szkoleniową).

 —Wraz z naszymi klientami czekamy na zaproszenie do negocjacji. Dotychczas w wyniku oceny wniosków określane były pojedyncze, konkretne kategorie kosztowe, które według komisji oceniającej były zbyt wysokie. Nie jest to więc negocjowanie ogólnej wartości wniosku. Ponadto PARP zawsze podejmowała dyskusję i była otwarta na argumenty broniące poziomu stawek — mówi Beata Tylman. PARP ma także możliwość negocjowania zaplanowanych budżetów w górę. — Na razie trudno powiedzieć, jaki cel i formę będą miały negocjacje w tej rundzie — konkluduje Beata Tylman.

 

*** NA CO FUNDUSZE?

Unijne wsparcie 2.1.1. przysługuje na: • ponadregionalne zamknięte projekty szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw, przygotowane na podstawie indywidualnych strategii rozwoju firm, • ogólnopolskie otwarte projekty szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw, • studia podyplomowe dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw

Minimalna wartość projektu: 50 tys. zł.

 

Źródło: Puls Biznesu


Wyróżnione