Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-01-13 „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" - konkurs objęty honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnięty

Konkurs na artykuł popularnonaukowy pod hasłem Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach objęty honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizowany jest od 2005 r. przez redakcję miesięcznika „Forum Akademickie". Biorą w nim udział młodzi uczeni do 35 roku życia, głównie doktoranci.


I nagrodę IV edycji konkursu zdobył mgr Michał P. Heller z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za artykuł Wibrujące struny, spadające jabłka i najdoskonalszy płyn w przyrodzie, popularyzujący badania nad zastosowaniami teorii strun.

II nagrodę otrzymała mgr inż. Marta Grabiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie za artykuł Neurogeneza - do czego służą nowe neurony w mózgu dorosłych zwierząt, poświęcony badaniom rozwoju mózgu torbaczy.

III nagroda przypadła mgr inż. Joannie Brzeskiej z Katedry Chemii i Towaroznawstwa Przemysłowego Akademii Morskiej w Gdyni za artykuł Synteza nowych poliuretanów do celów medycznych. Autorka poszukuje takich tworzyw sztucznych, które nadają się na implanty.


Wyróżnienia otrzymali:

§                  Mgr inż. Sławomir Boncel z Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach za artykuł Czarna sukienka, popularyzujący badania włókien z nanorurek węglowych

§                  Dr Norbert Duda z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku za artykuł Komu podrzucić własne dziecko? Dylematy ptasiej mamy, poświęcony pasożytnictwu lęgowemu mewy śmieszki

§                  Mgr inż. Przemysław Krakowiak z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej za artykuł Jak nie męczyć mikrobiologa. Autor badał obecność bakterii w toaletach publicznych

§                  Mgr inż. Agata Pacek z Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie za artykuł Tłusty sposób na owada, o kwiatach storczyka, z których pszczoły zbierają... tłuszcz.

Wręczenie nagród odbędzie się 12 lutego 2009 o godz. 9:00 w Warszawie, w gmachu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podczas obrad Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.


Nagrodzone i wyróżnione artykuły zostaną opublikowane w „Forum Akademickim".

 

Źródło: www.nauka.gov.pl


Wyróżnione