Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-01-23 Co mówią certyfikaty językowe

Nauka języków obcych stała się koniecznością. Znając przynajmniej jeden, a najlepiej kilka języków, łatwiej zdobyć wymarzoną posadę. I chociaż Polacy coraz częściej uczą się wielu języków, popularnością cieszy się np. hiszpański, włoski czy powracający do łask rosyjski, to nadal angielskiego uczymy się najchętniej.

 

Diana Laskowska, metodyk zarządzający w Akademii Szybkiej Nauki, przypomina, że jeszcze dwadzieścia lat temu osoba, która mówiła biegle po angielsku, była wyjątkiem. – Obecnie to prawie standard. Zaczynamy naukę coraz wcześniej, więc za kolejne dwadzieścia lat sytuacja się odwróci i ewenementem będzie osoba, która po angielsku nie mówi - uważa Laskowska. Dodaje, że w latach 90. odpowiedzią rynku na zaistniałą sytuację był wysyp szkół językowych, które wyrastały jak grzyby po deszczu, oferując różne metody i systemy nauki języka angielskiego.

- Kiedyś głównym i całkowicie wystarczającym celem nauki była chęć zdobycia umiejętności językowych pozwalających na swobodne porozumiewanie się, teraz dla niektórych priorytetem jest chęć zdobycia certyfikatu językowego potwierdzającego umiejętności – stwierdza Laskowska.

Większość szkół w Polsce wystawia certyfikaty językowe, ale zazwyczaj potwierdzają one jedynie uczestnictwo słuchacza w kursie językowych bez odniesienia do poziomu znajomości języka. Jeśli wystawiony certyfikat zawiera nawet ocenę umiejętności słuchacza, to i tak nie ma to większego znaczenia, nikt nie jest bowiem w stanie zweryfikować poziomu nauczania w danej placówce. Dlatego warto zweryfikować swoje umiejętności, przystępując do egzaminu organizowanego przez szkołę, która wystawia certyfikaty uznawane w większości krajów.

Laskowska uważa, że dla pracodawców miarodajne SA międzynarodowe certyfikaty językowe, np. Cambridge ESOL lub tez posiadającej 39-letnie doświadczenie w tworzeniu i przeprowadzaniu egzaminów językowych na najwyższym poziomie europejskim firmy WBT (Weiterbildungs-Testsysteme GmBh), będącej członkiem Stowarzyszenia Europejskich Organizacji nadających certyfikaty językowe uznawane na arenie międzynarodowej.

 

FCE jest najpopularniejszy

Wiele szkół językowych pełni rolę licencjonowanych centrów egzaminacyjnych. – Placówka, taka jak Akademia Szybkiej Nauki, posiada akredytację Ministerstwa Edukacji i Nauki, co poświadcza najwyższy poziom nauczania, a tym samym zwiększa znaczenie wydawanych zaświadczeń. To nie zmienia jednak faktu, że kursanci najbardziej są zainteresowani certyfikatami międzynarodowymi, poświadczającymi znajomość języka – mówi Laskowska. Wyjaśnia, że warunkiem uzyskania licencji np. na przeprowadzanie egzaminów TELC jest profesjonalne prowadzenie kursów językowych na wysokim poziomie, odpowiednie zaplecze dydaktyczne w postaci dyplomowanej kadry lektorów językowych, którzy zostaną przeszkoleni w zakresie przygotowywania i przeprowadzania tych egzaminów.

-Wśród  certyfikatów popularne są: TELC, który sprawdza znajomość języka, kładąc szczególny nacisk na umiejętność porozumiewania się, a nie na znajomość gramatyki, LCCI, który jest uznawany przez pracodawców, instytucje handlowe i finansowe oraz uniwersytety i inne szkoły wyższe za dowód znajomości zawodowego języka angielskiego na całym świecie oraz LCCIEB, traktowany jako paszport do zatrudnienia w wielu firmach zachodnich, a także umożliwiający  rozpoczęcie studiów w większości krajów- tłumaczy Laskowska. Jej zdaniem, największą popularnością cieszą się kursy przygotowujące do uzyskania certyfikatów Cambridge ESOL. Wśród nich najczęściej zdawany egzamin to FCE (First Certificate In English). Inne egzaminy ESOL to: KET – Key English Test, PET – Preliminary English Test, CAE – Certificate In Advanced English i CPE – Certificate of Proficiency in English.

- Wszystkie te egzaminy przygotowywane są przez ekspertów językowych Cambridge ESOL. Ich duża popularność wynika z faktu, że SA najbardziej znanymi egzaminami językowymi na świcie z blisko 100-letnią tradycją-wyjaśnia Laskowska. Dodaje, że egzaminy ESOL oceniają umiejętność komunikacji w języku angielskim w rzeczywistych sytuacjach i stąd ich duża popularność wśród osób posługujących się językiem angielskim zarówno w szkole, na studiach, jak i w pracy.

- Akademia Nauki jest ośrodkiem przygotowującym do tych egzaminów Cambridge, ale zdaje się je głównie w British Council – stwierdza Laskowska.

- W naszej szkole przygotowujemy do egzaminów Cambridge, bo te cieszą się największym zainteresowaniem i są uznawane we wszystkich krajach Unii Europejskiej-mówi Anna Sierpatowska ze szkoły językowej Archibald. Dodaje, że szkoła może pochwalić się dobrymi efektami nauczania.-Pozytywny wynik na egzaminie uzyskuje większość naszych słuchaczy-stwierdza Sierpatowska. Jej zdaniem, kluczem do sukcesu jest sposób kwalifikacji słuchaczy na kursy przygotowujące do egzaminów.

- Istotna jest rozmowa z konsultantem językowym i wypełnienie testu pisemnego sprawdzającego struktury i słownictwo pod kątem danego egzaminu oraz odpowiednie przygotowanie lektorów do prowadzenia zajęć, ponieważ ich specyfika odbiega od kursu języka ogólnego-mówi metodyk Archibalda.

Egzaminy ESOL są uznawane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na prawach dawnego egzaminu państwowego z języka angielskiego. Są też honorowane przez Urząd Służby Cywilnej jako dowód znajomości języka angielskiego wymaganej od pracowników polskiej służby cywilnej.

 

Ile to kosztuje

Ceny kursów są bardzo różne. W niektórych szkołach płaci się za semestr w innych za godziny. Różna jest też liczba godzin kursu. Sześćdziesięciogodzinny kurs przygotowawczy do FCE to koszt około 1 tys. zł, za 50 godzin przygotowania do TELC zapłacimy około 900 zł.-Przy 60-godzinnym kursie przygotowującym do uzyskania certyfikatu LCCIEB trzeba się liczyć z wydatkami rzędu 1100 zł-informuje Laskowska.

W Archibaldzie kurs przygotowujący do egzaminów Cambridge trwa rok.-Za dwa semestry obejmujące 120 godzin, w zależności od liczby osób znajdujących się w grupie i godzin rozpoczynania zajęć, trzeba zapłacić od 1190 do 2490 zł-mówi Sierpatowska.

 

Źródło: Parkiet


Wyróżnione