Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-01-16 Do czego i komu mogą się przydać dwuletnie studia MBA?

Dzisiaj można studiować praktycznie w każdym zakątku świata. Jedną z głównych zalet rynku jest to, że otwiera on 25-30-latkom, również tym bez szczególnego wykształcenia w dziedzinie biznesu, drogę do zdobycia wiedzy o zarządzaniu i rozwinięcia zdolności przywódczych. Innymi sposobami byłoby to raczej trudne do osiągnięcia.

 

Szczyt popularności

Klasyczny model MBA jest obecnie u szczytu swojej popularności. Najlepsi kandydaci ze wszystkich zakątków świata, postulują na najbardziej popularne programy. Ci, którzy rezygnują ze swoich aktualnych karier zawodowych aby podjąć studia, raczej tego nie pożałują. Ich życie może ulec całkowitym zmianom. Dziennikarz może zostać bankierem inwestycyjnym, nauczyciel szkolny przemieni się w doradcę strategicznego. Absolwenci MBA stają się doskonałymi specjalistami w swojej dziedzinie i mogą liczyć na otrzymanie lepszego od innych wynagrodzenia.

 

Coś dla każdego

Dzisiejsza światowa oferta MBA jest szeroka. Każdy powinien móc znaleźć coś dla siebie: programy korespondencyjne, studia zaoczne, MBA dla kadr kierowniczych. Nowe wyspecjalizowane programy MBA pojawiają się w oszałamiającym tempie na rynku od początku lat 80. Setki programów zaocznych powstało w ostatniej dekadzie w krajach rozwijających się, takich jak Chiny, Indie czy Brazylia. Studia z dziedziny finansów, księgowości, logistyki są na topie.

 

Kontakty i przyjaźnie

Studia zaoczne często są jedyną wykonalną opcją dla osób, które nie mogą porzucić pracy. Rzecz jasna nie dają one tych samych możliwości co programy stacjonarne, które pozwalają na poznanie kolegów z całego świata i nauczenia się przy okazji wiele o ich kulturze, ale również o samym sobie. W szkole, podobnie jak w wielu innych doskonałych uczelniach, więzi, jakie nawiązują się pomiędzy ludźmi o różnym pochodzeniu w kontekście intensywnej nauki, są niemożliwe do odwzorowania podczas studiów zaocznych. Sieć kontaktów i przyjaźni zbudowana podczas dwóch lat na uczelni jest bezcenna zarówno w kategoriach prywatnych jak i zawodowych. Specjalistyczne programy są atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy pragną zdobyć konkretny zawód. Programy te często pomagają pogłębić wiedzę zdobytą wcześniej na studiach licencjackich i są atrakcyjne, gdyż trwają tylko rok.

 

Klasyczne programy

Ciekawym zjawiskiem, i nieco sprzecznym z tym, co może podpowiadać nam intuicja, jest fakt, że w niektórych wysoko wyspecjalizowanych branżach, takich jak finanse, zatrudniani są absolwenci klasycznych programów MBA z dziedziny zarządzania. Uczelnia Tuck, która głównie proponuje klasyczne programy studiów, ma dla przykładu jeden z najwyższych procentowych wskaźników zatrudnienia w najważniejszych światowych bankach inwestycyjnych. Czego to dowodzi? Głównie tego, że gdy najważniejsze światowe firmy poszukują przyszłych liderów, będą raczej rekrutować utalentowanych ludzi z doskonałym wykształceniem ogólnym, a nie tylko takich, którzy posiadają głęboką wiedzę w danym sektorze.

 

Pomocne stypendium

Istotnym czynnikiem jest koszt studiów stacjonarnych, zarówno w kategoriach finansowych, jak i poświęconego czasu. Aby obliczyć wskaźnik zwrotu z inwestycji (Return-on-Investment) należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W szkole przeciętna wysokość kredytu studenckiego wynosi w chwili ukończenia nauki około 75 000 USD. Dla porównania, średnie gwarantowane roczne wynagrodzenie dla absolwentów w 2007 r. wynosiło około 175 000 USD. Należy także podkreślić, że osoby niebędące obywatelami USA zarabiały w przybliżeniu tyle samo, co Amerykanie oraz że kredyty i stypendia są dostępne dla wszystkich.

 

Profesjonalne możliwości

Jednak ważniejsze od pieniędzy jest zwiększenie możliwości profesjonalnych, w tym kierowania najważniejszymi światowymi firmami i to dosłownie w każdym zakątku świata. W połączeniu z gwarantowanym dobrym wynagrodzeniem sprawia to, że stacjonarne studia MBA są warte rozważenia.

 


Wyróżnione