Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-02-12 Nagrody konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach"

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka wręczyła nagrody laureatom  konkursu na artykuł popularnonaukowy pod hasłem "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach". Laureatami tego konkursu zostają naukowcy, którzy potrafią o swoich badaniach pisać pięknie, mądrze i, co najważniejsze, zrozumiale - mówiła podczas spotkania prof. Barbara Kudrycka.


Konkurs pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizowany jest po raz IV przez miesięcznik „Forum Akademickie". Uroczystość odbyła się podczas posiedzenia Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Laureatem I nagrody został mgr Michał P. Heller z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za artykuł "Wibrujące struny, spadające jabłka i najdoskonalszy płyn w przyrodzie", popularyzujący badania nad zastosowaniami teorii strun.II nagrodę odebrała mgr inż. Marta Grabiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie za artykuł "Neurogeneza - do czego służą nowe neurony w mózgu dorosłych zwierząt", poświęcony badaniom rozwoju mózgu torbaczy.


III nagrodę przyznano mgr inż. Joannie Brzeskiej z Katedry Chemii i Towaroznawstwa Przemysłowego Akademii Morskiej w Gdyni za artykuł "Synteza nowych poliuretanów do celów medycznych". Autorka poszukuje w niej tworzyw sztucznych, które nadają się na implanty.


Jury w składzie: red. Magdalena Bajer (dziennikarka naukowa), prof. Ewa Bartnik (biolog), red. Grzegorz Filip (publicysta) wyróżniło również:


- mgr. inż. Sławomira Boncela z Katedry Chemii Organicznej, Bioorganicznej i Biotechnologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach za artykuł "Czarna sukienka", popularyzujący badania włókien z nanorurek węglowych

- dr. Norberta Dudę z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku za artykuł "Komu podrzucić własne dziecko? Dylematy ptasiej mamy", poświęcony pasożytnictwu lęgowemu mewy śmieszki


- mgr. inż. Przemysława Krakowiaka z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej za artykuł "Jak nie męczyć mikrobiologa". Autor badał w nim obecność bakterii w toaletach publicznych

- mgr. inż. Agatę Pacek z Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie za artykuł "Tłusty sposób na owada, o kwiatach storczyka, z których pszczoły zbierają... tłuszcz".

 

Źródło: www.nauka.gov.pl


Wyróżnione