Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-02-18 Nowy zawód za pieniądze z Unii

W czasie kryzysu opłaca się sięgnąć po szkolenia i tanie studia podyplomowe z unijnej kasy

 

Dla wszystkich chętnych nie starczyło krzeseł. Ludzie siedzieli na podłodze i tłoczyli się w drzwiach sporej Sali konferencyjnej warszawskiego hotelu Hetman, gdzie w miniony czwartek szkoleniowa Grupa Trop zorganizowała spotkanie informacyjne dla kandydatów do rocznej bezpłatnej Szkoły Trenerów Biznesu. Przyszło około 150 osób.

- Zainteresowanie jest bardzo duże – ocenia Jacek Jakubowski, prezes Grupy Trop, który z kandydatami na trenerów spotkał się także w Poznaniu, Kielcach i Białymstoku. Jego firma jest jedną z trzynastu, które po wygranej w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości będą teraz prowadzić finansowane z unijnej kasy bezpłatne kursy dla trenerów biznesu. Według planów PARP do 2013 roku szkolenia przejdzie 4 tys. nowych i doświadczonych trenerów.

Ale kursy trenerskie to tylko jedna z wielu szans na zdobycie nowych umiejętności albo i nowego zawodu za pieniądze z Brukseli. Na stronie agencji można znaleźć informacje o dziesiątkach szkoleń i studiów podyplomowych w całym kraju – zarówno tych prowadzonych przez firmy i uczelnie wybrane w ubiegłorocznym konkursie PARP, jak i tych finansowanych z pieniędzy rozdzielanych w regionach i skierowanych do lokalnych odbiorców, choćby mieszkańców konkretnych powiatów. Mieszkańcy Stargardzkiego w ramach projektu Speed mają np. cały pakiet darmowych szkoleń, począwszy od kursów językowych, szkoleń z HR i finansów. – Na każde szkolenie prowadzimy nową rekrutację, by dać szansę jak największej liczbie osób – mówi Maria Czerniecka z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie.

Niektóre ze szkoleń wybranych w konkursie PARP już wystartowały, ale na część kursów i kierunków podyplomowych nadal trwa rekrutacja. W ramach unijnych projektów można za 20 proc. rynkowej ceny skończyć profesjonalne studia MBA, a na „zwykłych” studiach podyplomowych nauczyć się grafiki i animacji komputerowej, rachunkowości zarządczej i controllingu.

- Najbardziej popularne kierunki to rachunkowość, finanse i zarządzanie – ocenia prof. Lesław Piecuch, prezes stowarzyszenia Edukacja dla Przedsiębiorczości, które za kilka tygodni uruchomi swój projekt studiów podyplomowych. Na 54 kierunkach na czterech partnerskich uczelniach (w Gdyni, Lublinie, Krakowie i Sosnowcu) będzie mogło studiować 2600 osób, z tego 25 na dwuletnich studiach MBA. Dzięki wsparciu z Unii słuchacz „zwykłych” studiów podyplomowych zamiast ok. 4 tys. zł zapłaci 800 zł, a studia MBA będą go kosztowały ok. 2 tys. zł zamiast 14 tys. zł.

Monika Karwat-Bury, rzeczniczka PARP, przypomina, że na tym nie koniec; właśnie startuje kolejny konkurs na projekty szkoleń i doradztwa oraz studiów podyplomowych. Prawdopodobnie już jesienią można oczekiwać kolejnej szansy na naukę za pieniądze z Brukseli.

Jak ocenia prof. Piecuch, dzięki wsparciu z UE łatwiej będzie wyrobić w Polakach nawyk do stałego podnoszenia kwalifikacji. W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się już do częstszych zmian pracodawców.  – Teraz musimy się przyzwyczaić do tego, że będziemy trzy-cztery razy zmieniać nie tylko firmę, ale i obszar naszej działalności – podkreśla prezes Edukacji dla Przedsiębiorczości. Od 2008r. takie zmiany są tym łatwiejsze, że na finansowane z unijnych pieniędzy studia nie trzeba już mieć skierowania od pracodawcy. Wcześniej pracownicy miewali problemy z uzyskaniem od firmy skierowania na studia podyplomowe, tym bardziej że często decydowali się na nie właśnie po to, by zmienić pracę.

 

Wykaz szkoleń i studiów za pieniądze z UE: www.parp.gov.pl/index/index/103

 

Źródło: Rzeczpospolita


Wyróżnione