Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-04-09 Już 150 uczelni ma programy ciągłej edukacji

Z unijnych środków przeznaczonych na naukę przez całe życie najbardziej skorzystają polscy studenci oraz osoby w wieku 45 plus. Eksperci alarmują, że wiele z tych szkoleń jest na bardzo niskim poziomie.

 

Uczenie się przez całe życie Lifelong Learning (LLL) to program Unii Europejskiej w obszarze edukacji i doskonalenia zawodowego, który jest realizowany w krajach Wspólnoty, w tym również w Polsce w latach 2007-2013. Składają się na niego cztery obszary kształcenia, skierowane do studentów i pracowników szkół wyższych: Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci i Grundtvig oraz program międzysektorowy Jean Monnet.

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu jest jedną z  blisko 150 uczelni w Polsce, które biorą udział w tym unijnym projekcie. Od początku bieżącej dekady UAM jest jednym z najaktywniejszych uczestników programu. Pod względem wymiany studentów i kontaktów z uczelniami zagranicznymi zajmuje, w liczbach bezwzględnych, drugie miejsce w kraju. Ustępuje jedynie Uniwersytetowi Warszawskiemu.

Dla Uniwersytetu Śląskiego udział w unijnym programie LLL oznacza z kolei tworzenie miejsc  w których nauczyciele mogą dzielić się swoimi do świadczeniami i szukać dobrych praktyk.

Większość Polaków traktuje wyższe studia jako ostatni etap edukacji w życiu. Nie warto kończyć nauki tak wcześnie – przekonują animatorzy programów LLL.

Poszerzanie kompetencji to podstawa sukcesu zawodowego. Przekonują się o tym boleśnie osoby po 45 roku życia.

Odkąd Polska została członkiem Unii Europejskiej możliwości nauki dla osób w przedziale 45+, zainteresowanych ciągłym kształceniem się, bardzo wzrosły. Wiele kursów i szkoleń to propozycje bezpłatne. Ich realizację w wielu przypadkach finansuje bowiem Europejski Fundusz Społeczny.

- Dostęp do szkoleń jest obecnie na wyciągnięcie ręki. Wystarczą jedynie dobre chęci i poświęcenie czasu, który dotychczas bezproduktywnie marnowaliśmy – przekonuje  Karolina Kotkowska z portalu Edustacja.pl, koordynator realizowanego w Wielkopolsce projektu Promocja idei Lifelong Learning.

 

Źródło: Gazeta Prawna


Wyróżnione