Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-04-24 Zarządzanie dla każdego

Studia MBA nie są zarezerwowane tylko dla absolwentów uczelni ekonomicznych

Zarządzania chcą się uczyć absolwenci wielu szkól niebiznesowych, np. lekarze, którzy kierują placówkami służby zdrowia, inżynierowie, informatycy czy rolnicy z dyplomem magistra. To dla nich niektóre uczelnie przygotowały specjalistyczne studia MBA pozwalające uzyskać nie tylko wiedzę biznesową, ale także poszerzyć tę z dziedziny, którą słuchacze zajmują się na co dzień.

 

Nie tylko dla rolników

Najwięcej programów MBA skierowanych do konkretnych grup zawodowych ma Akademia Koźmińskiego w Warszawie: MBA dla finansistów, dla inżynierów, dla kadry IT, HR oraz medycznej. — Wszystkie te programy trwają trzy semestry. Dwa pierwsze obejmują standardowy program MBA dopiero na trzecim zainteresowani wybierają odpowiednią specjalizację, a także piszą projekt doradczy zaliczający studia — mówi Małgorzata Oświata z Akademii Koźmińskiego. Koszt specjalistycznych studiów MBA na tej uczelni wynosi 24 tys. zł. W październiku rozpocznie się już 25 edycja MBA dla inżynierów.

Warszawska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego proponuje studia MBA pod nazwą „Zarządzanie w agrobiznesie", przeznaczone dla absolwentów wszystkich kierunków studiów wyższych. Zajęcia prowadzone są w językach polskim i angielskim. Od 2003 roku te studia mają akredytację europejskiego konsorcjum uczelni rolniczych ICA (Interuniversity Consortium for Agricultural and Related Sciences in Europe). Nauka trwa trzy semestry, a czwarty przeznaczony jest na pisanie pracy dyplomowej. Program kosztuje 15 tys. zł.

MBA w ochronie zdrowia prowadzi warszawska Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Łazarskiego. Trzy semestry (210 godzin) kosztują 19,5 tys. zł. Politechnika Gdańska, która do tej pory oferowała kierunek zarządzanie opieką zdrowotną, uruchomiła w 2008 roku dwa nowe specjalistyczne kierunki MBA.

 

Jedyne na rynku

Te unikatowe kierunki to zarządzanie strategiczne programami i projektami oraz zarządzanie w sporcie. — Absolwenci uzyskają nie tylko dyplom MBA, ale również certyfikaty potwierdzające kompetencje w dziedzinie zarządzania projektami czy tworzenia strategii, np. Prince II, MSP czy BSC. Zainteresowanie studiami jest duże. To jedyne tego typu studia w Polsce —twierdzi Barbara Stepnowska Politechniki Gdańskiej. Zarządzanie w sporcie to odpowiedź na brak profesjonalnych menedżerów w tej dziedzinie. —Współpracujemy z uniwersytetami w Loughborough i Liverpoolu, gdzie wykładają wybitni praktycy. Mogą naszym menedżerom sportu przekazać wiele ciekawych doświadczeń, które przydadzą się nam zwłaszcza przed Euro 2012, a wcześniej Euro 2009 w koszykówce. Niestety w ubiegłym roku mieliśmy za mało zgłoszeń, by uruchomić program. Barierą okazała się słaba znajomość języka angielskiego wśród kandydatów, a zajęcia na tym kierunku prowadzone są w tym właśnie języku — dodaje Barbara Stepnowska. Wszystkie kierunki profilowanych studiów MBA na Politechnice Gdańskiej trwają cztery semestry i kosztują 33tys. zł.

 

Źródło: Puls Biznesu

 


Wyróżnione