Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-05-22 Dyrektor z MBA zarabia aż dwa razy więcej

Rozmowa z Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem firmy doradztwa personalnego Sedlak & Sedlak Personnel Consulting

Jak można zadbać o wyższą pensję? W jakiej branży, rodzaju firm czy mieście najlepiej szukać pracy?

 

Najlepszy sposób zadbania o wyższą pensję to rzetelna praca prowadząca do awansu. Połowa pracowników wykonawczych w Polsce zarabia między 1700 a 3300 zł, połowa specjalistów - od 2600 do 5700 zł, kierowników - od 3500 do 8500 zł. Na rynku pracy najwięcej możemy zyskać, zmieniając stanowisko na wyższe w strukturze firmy. Generalna zasada głosi, że lepiej płacą firmy duże oraz firmy z kapitałem zagranicznym. Przy czym im wyższy szczebel, tym różnice są większe. Upraszczając, pracownicy wykonawczy zawsze zarabiają najmniej. Natomiast płace menedżerów rosną bardzo szybko wraz z wzrostem wielkości firmy (a więc i odpowiedzialności). Typowy kierownik w małej (10-49 osób) firmie zarabia 4500 zł, kierownik w dużym, zatrudniającym ponad 1000 osób przedsiębiorstwie - 7000 zł. Oczywiście, tak dużych firm jest niewiele - w Polsce około 800, z czego 30 proc. z przetwórstwa przemysłowego. Bardzo dobrze płacą firmy z branż związanych z zaawansowanymi technologiami (telekomunikacja i IT) oraz z sektora finansowego (bankowość i ubezpieczenia). Nie bez znaczenia jest wielkość miasta, w jakim pracujemy. Najwyższe zarobki występują oczywiście w Warszawie, a następnie w Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Katowicach.

 

Po jakich kierunkach studiów są teraz najlepiej wynagradzani pracownicy?

 

Najlepiej zarabiają osoby po studiach technicznych. Typowy pracownik zatrudniony w branży zaawansowanych technologii (np. informatyki) zarabia 5400 zł. Absolwent tradycyjnych studiów inżynierskich, takich jak mechanika, budownictwo czy przemysł ciężki - 4700 zł. W pierwszym roku pracy osoby po tych kierunkach otrzymują odpowiednio 3300 i 2800 zł. Również wysoko opłacane są studia ekonomiczne i nauki ścisłe. Jakie znaczenie mają studia podyplomowe i MBA? Ukończenie studiów podyplomowych w niewielkim stopniu wpływa na wysokość wynagrodzenia osób na tym samym stanowisku. Jednak pracownicy z dodatkowym wykształceniem częściej awansują. Wśród osób, które ukończyły studia podyplomowe, jest 2,5 razy więcej dyrektorów oraz 2 razy mniej pracowników wykonawczych niż w reszcie populacji.

 

Ile osób, które brały udział w Państwa badaniach, zdecydowało się za uzupełnienie edukacji dodatkowymi studiami?

 

W ostatnim czasie obserwujemy boom na dodatkowe studia podyplomowe - ukończył je co piąty uczestnik Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2008. Studia MBA są dużo bardziej elitarne - miało je tylko 1,6 proc. wszystkich badanych, w tym 1 proc. specjalistów, 2 proc. kierowników i 9 proc. dyrektorów. Otwartą kwestią pozostaje, ilu osobom studia MBA ułatwiły objęcie obecnego stanowiska, a ile zrobiło je już będąc menedżerami.

 

A czy różnice w wynagrodzeniach osób z lub bez skończonych studiów MBA są znaczące?

 

MBA prawie zawsze związane jest z bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem. Typowe pensje dyrektorów bez oraz z tym stopniem to 9600 i 18 000 zł. Zarówno specjaliści, jak i kierownicy z MBA zarabiają dwukrotnie więcej od swoich kolegów (specjaliści: 3800 i 7400 zł; kierownicy: 5300 i 10 000 zł).

 

Znajomość jakich języków i na jakim poziomie ma znaczenie przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia?

 

Znajomość języków obcych pełni rolę klucza do pracy w bogatszych i lepiej płacących zagranicznych firmach. Prawdopodobieństwo zatrudnienia w takiej firmie osoby biegle mówiącej po angielsku było 2,7 razy większe niż prawdopodobieństwo zatrudnienia w niej osoby w ogóle nie znającej tego języka. Wpływ znajomości języków na wynagrodzenie ma najczęściej charakter pośredni. Przede wszystkim jest to warunek selekcji kandydatów na określone, zazwyczaj lepiej płatne stanowiska. W każdym przypadku, posiadanie świetnego wykształcenia nie będzie wpływało na nasze wynagrodzenie, jeśli nie mamy szansy wykorzystywać go na zajmowanym stanowisku. Na przykład, osoba z wyższym wykształceniem, znająca dwa języki obce i pracująca np. na stanowisku kasjera w hipermarkecie nie powinna liczyć, że będzie zarabiać więcej od innych kasjerów. Statystycznie obserwujemy bardzo wyraźną prawidłowość, że im lepsza znajomość języka, tym wyższe wynagrodzenie. Tylko 30 proc. absolwentów studiów wyższych mówi biegle w przynajmniej jednym języku obcym. Wśród osób z niższym wykształceniem odsetek ten jest jeszcze mniejszy. W ostatnich latach firmy szkoleniowe miały hossę, która wyhamowała dopiero pod koniec zeszłego roku.

 

Jak często pracownicy na poszczególnych szczeblach kariery z nich korzystali?

 

Co roku badamy odsetek osób korzystających z dofinansowania nauki oraz uczestniczących w szkoleniach wybieranych według własnego uznania. W ostatnich latach odsetek osób korzystających z tych świadczeń rośnie, ale bardzo powoli. W 2008 roku ze szkoleń korzystało 8 proc. pracowników wykonawczych, 15 proc. specjalistów, 17 proc. kierowników i 27 proc. dyrektorów. Z dofinansowania nauki korzysta zaś odpowiednio 10,15,15 i 18 proc. tych osób.

 

Dziękuję za rozmowę

 

Źródło: Parkiet Dodatek

 


Wyróżnione