Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-09-11 Dokształcaj się, więcej zarobisz

Absolwenci MBA mogą dostawać nawet o połowę wyższe wynagrodzenie niż osoby bez takiego wykształcenia.

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2008, przeprowadzone przez firmę Sedlak Sedlak, pokazuje, że uzyskanie tytułu absolwenta studiów MBA znacząco podnosi poziom zarobków.

— Jest tak zarówno w grupie osób zatrudnionych na szczeblu specjalistycznym, jak i na kierowniczym czy dyrektorskim. Przykładowo, co drugi specjalista posiadający dyplom MBA otrzymywał w 2008 roku zarobki mieszczące się w przedziale od 4050 do 10 500 zł, podczas gdy 75 proc. specjalistów nie posiadających takowego dyplomu zarabiało nie więcej niż 5700 zł — mówi Renata Kucharska-Kawalec z portalu wynagrodzenia.pl.

I wskazuje, że mediany wynagrodzeń kierowników i dyrektorów, którzy nie ukończyli studiów MBA, były z kolei o ponad 53 proc. mniejsze od tych dla osób pracujących na tych samych szczeblach zarządzania, ale posiadających taki dyplom.

Na poziom wynagrodzenia znacząco wpływa również ukończenie studiów podyplomowych. Ale w tym przypadku dotyczy to tylko niektórych szczebli zarządzania.

— Jedyną grupą pracowników, która znacznie zyskała dzięki takiej formie edukacji, były osoby zatrudnione na szczeblach kierowniczych — twierdzi Renata Kucharska-Kawalec.

Menedżerowie, którzy nie ukończyli dodatkowych studiów, zarabiali przeciętnie około 5050 zł. Natomiast kierownicy, którzy uzyskali wykształcenie podyplomowe, otrzymywali o 25 proc. więcej (6300 zł). W przypadku pozostałych szczebli różnice w wynagrodzeniach osób, które ukończyły i nie ukończyły studiów podyplomowych wyniosły od 4 proc. (w przypadku dyrektorów) do 9 proc. (w grupie pracowników szeregowych).

 

Źródło: Puls Biznesu

 


Wyróżnione