Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2009-10-02 Najlepsze uczelnie muszą być drogowskazem dla innych

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka 1 października wzięła udział w inauguracji 646. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Uroczystości rozpoczęła msza święta, podczas której homilię do krakowskiego środowiska uniwersyteckiego wygłosił ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Po mszy minister wraz z rektorem UJ prof. Karolem Musiołem i uniwersyteckimi wykładowcami przeszła w tradycyjnym orszaku profesorskim spod Collegium Maius UJ do Auditorium Maximum.

- Wejście Polski do Unii Europejskiej stworzyło olbrzymią szansę na skokowy rozwój i poprawę jakości naszych pracowni dydaktycznych i naukowych. Wszystkie uczelnie - myślę, że nasze ministerstwo również - zajęte są absorpcją europejskich funduszy przeznaczonych na rozwój szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce - mówił w inauguracyjnym przemówieniu rektor UJ. -  Otwieram 646. rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oby wypadł dobrze, szczęśliwie i pomyślnie! Qoud felix, faustum fortunatumque sit! - zakończył.

Prof. Barbara Kudrycka w swoim wystąpieniu zaznaczyła, że Uniwersytet Jagielloński - jako najlepsza z najlepszych polskich uczelni - powinna być przykładem i przewodnikiem dla wszystkich innych ośrodków akademickich. - W dzisiejszych czasach to właśnie takie uniwersytety jak Uniwersytet Jagielloński muszą być tymi, które oświetlają i wskazują drogę tym wszystkim uczelniom, które swej liczebności nie potrafiły przekuć w jakoś. Jesteście najlepszą uczelnią w Polsce, pomóżcie wytyczyć kierunek, w którym powinno iść szkolnictwo wyższe - podkreśliła prof. Barbara Kudrycka. Minister zadeklarowała też, że już w styczniu 2010 r. rząd kosztem 170 mln zł uruchomi Wirtualną Bibliotekę Nauki, dzięki której duże i małe ośrodki naukowe i badawcze, wszyscy uczeni i studenci zyskają równy dostęp do światowych zasobów informacji naukowej.

 

 

Źródło: www.nauka.gov.pl


Wyróżnione