Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2010-02-19 Polscy uczeni przeszli kolejny etap konkursu Europejskiej Agencji Kosmicznej

Grupa studentów działających w Studenckim Kole Astronautycznym Politechniki Warszawskiej przeszła do kolejnego etapu konkursu organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). W ramach przygotowywanego przez nich projektu, w październiku 2010 na pokładzie balonu stratosferycznego BEXUS poleci polski eksperyment.

Celem projektu SCOPE 2.0 (Stabilized Camera Observation Platform Experiment) jest zbudowanie systemu sterowania i stabilizacji kamery, który zamontowany na gondoli balonu, pozwoli na obserwację wybranych punktów na powierzchni Ziemi.

Urządzenie zostanie wyniesione na wysokość dochodzącą do 35 kilometrów, w związku z tym musi być przystosowane do pracy w skrajnie niesprzyjających warunkach. Temperatury podczas lotu mogą dochodzić do -90 stopni Celsjusza, a ciśnienie panujące wokół będzie bliskie próżni.

SCOPE 2.0 jest kontynuacją pierwszej wersji projektu, który uczestniczył w kampanii BEXUS 8/9. Wtedy, z powodu dużej złożoności eksperyment nie został ukończony do momentu startu.

Na początku lutego zespół SCOPE 2.0 brał udział w Preliminary Design Review (PDR), będącym pierwszym z trzech przeglądów w czasie całej kampanii. Celem PDR było sprawdzenie postępów w kategorii planowania oraz projektowania wstępnego. Polscy studenci zakończyli ten erap z sukcesem.

"Otrzymaliśmy wyróżnienia za wymagania projektowe i promocję oraz tak zwany złoty medal za analizę ryzyka. Oprogramowanie i elektronika również zostały ocenione bardzo dobrze" - mówi Łukasz Boruc, koordynator projektu.

Przegląd wraz z tygodniem wypełnionym wykładami i ćwiczeniami odbył się w porcie kosmicznym Esrange Space Centre w Szwecji. To z tego miejsca za około pół roku wystartuje eksperyment.
Program REXUS/BEXUS (Rocket and Balloon Experiments for University Students) jest edukacyjną inicjatywą niemieckiej (DLR) i szwedzkiej (SNSB) Agencji Kosmicznej realizowaną we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Dzięki niej studenci z krajów członkowskich i współpracujących z ESA (w tym także z Polski) mają możliwość realizacji swoich pomysłów na rakiecie (REXUS) bądź balonie (BEXUS).

Program daje również wyjątkową możliwość zaprojektowania oraz budowy instrumentu zgodnie ze standardami przemysłu kosmicznego, pod czujnym okiem ekspertów z trzech różnych agencji kosmicznych.

Postępy SCOPE 2.0 można śledzić na stronie: http://www.ska.pw.edu.pl/scope 
Więcej informacji na: http://nauka.gov.pl, Źródło: www.nauka.gov.pl


Wyróżnione