Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2010-05-14 Polska może być liderem badań

– Sukces wspólnego projektu nauki i sektora prywatnego ma szansę uruchomić kolejne – powiedziała minister Barbara Kudrycka w trakcie uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie „Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych”.

Ministerstwo przyznało 165 mln zł na projekt konsorcjum naukowo-przemysłowego Polonia Aero, który zakłada uruchomienie do 2013 roku najnowocześniejszego na świecie laboratorium badań napędów lotniczych.

– Dzięki tej inwestycji Polska może być postrzegana jako kraj nowoczesny, gdzie innowacyjność i nowe technologie są ważnym czynnikiem rozwoju gospodarczego – powiedziała prof. Barbara Kudrycka.

– Liczę, że badania nad napędami lotniczymi będą prowadzone w tym najnowocześniejszym na świecie laboratorium tak dynamicznie, że Polska w niedługiej perspektywie stanie się jednym ze światowych liderów, wypracowując nową, silną globalnie polską markę – dodała minister nauki.

– Szczególnie istotne jest, że również studenci będą mogli uczestniczyć w tak zaawansowanych badaniach – zaznaczyła minister Kudrycka.

Ze strony konsorcjum umowę podpisali: Krzysztof Krystowski, prezes Avio Polska, przewodniczący Rady konsorcjum oraz w imieniu podmiotów uczestniczących w projekcie: rektor Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk oraz Jan Piotrowski, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 4 S.A. W projekt zaangażowana jest także Politechnika Warszawska.

– Bardzo długo trwały rozważania, gdzie zlokalizować to najnowocześniejsze w świecie laboratorium badań napędów lotniczych. Brane było pod uwagę wiele państw w Europie i na świecie. Ze względu na znakomity potencjał naukowy, świetnie przygotowanych naukowców i studentów, ale też ze względu na wyjątkowe zrozumienie ze strony władz państwowych, zwłaszcza Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wygrała właśnie Polska – powiedział Krzysztof Krystowski. – Przy tak znakomitej współpracy jesteśmy w stanie zbudować pod Warszawą silny ośrodek badań dla przemysłu lotniczego – podkreślił.

W powstającym w Zielonce k. Warszawy laboratorium z najnowocześniejszą aparaturą prowadzone będą badania przemysłowe i prace rozwojowe w przemyśle lotniczym, m.in. testowanie prototypów turbin silników lotniczych i demonstratorów technologii wykorzystywanych w budowie napędów lotniczych. Dotychczas funkcjonujące laboratoria tego typu na świecie nie są w stanie sprostać wymaganiom technologicznym nowych typów projektowanych turbin do silników lotniczych. Laboratorium stanowić będzie bazę infrastrukturalną do pozyskiwania grantów europejskich i zleceń od największych na świecie koncernów lotniczych (wstępne zainteresowanie wyraziły General Electric, Snecma oraz Pratt&Whitney).

Więcej informacji na: http://nauka.gov.pl , Źródło:www.nauka.gov.pl

Wyróżnione