Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2010-06-28 Badania nad nowoczesną energią priorytetem rządu

- Kraków wyrasta na centrum badań nad nowoczesną energią – powiedziała minister Barbara Kudrycka w Krakowie.

- Jeszcze nie wszyscy w Polsce dostrzegli znaczenie i skalę ogromnego sukcesu Krakowa, dzięki któremu Polska jako jedyny nowy członek UE uzyskała lokalizację prestiżowej europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji – powiedziała minister nauki prof. Barbara Kudrycka w czasie wizyty w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

AGH jest w Polsce koordynatorem projektu skupiającego także inne podmioty naukowe, akademickie i gospodarcze. Krakowski Węzeł będzie się specjalizował w czystych technologiach węglowych oraz opracowaniu nowego podejścia do zarządzania węglem. Głównymi celami będą więc gazyfikacja węgla, przechwytywanie i magazynowanie CO2, redukcja emisji oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Węzeł daje możliwość transferu supernowoczesnych technologii do biznesu na ogromną skalę.

- Nasz rząd u początku starań AGH i polskiego konsorcjum o lokalizację WWI dostrzegał potencjał tego projektu, wpisującego się w cele strategiczne badań naukowych w Polsce. Cieszę się, że jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu mogliśmy zagwarantować wsparcie finansowe w wysokości 3 mln euro rocznie, które umożliwiło udział w tej batalii i końcowy sukces. Teraz otwierają się dla Polski i Krakowa drzwi do europejskich salonów badań nad czystą energią – podkreśliła minister Kudrycka.

Podczas wizyty w Krakowie minister Kudrycka spotkała się także ze studentami tworzącymi Społeczne Radio Akademickie Radiofonia, uczestniczyła w debacie o przyszłości badań nad nowoczesną energią, a także zwiedziła planowaną siedzibę Narodowego Centrum Nauki.

Więcej informacji na: http://nauka.gov.pl, Źródło:www.nauka.gov.pl

Wyróżnione