Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2010-07-02 Ministerstwo Nauki pomoże bibliotekom z Podkarpacia

– Podkarpacie tworzy silny region wiedzy, ponieważ potrafi korzystać z własnego potencjału i nowych ogromnych szans rozwojowych – powiedziała w Rzeszowie minister Barbara Kudrycka.

Przybliżenie uczelni do rynku pracy to jeden z tematów spotkań minister Barbary Kudryckiej ze społecznością akademicką w Rzeszowie. – To wielka wartość, że w tym regionie funkcjonuje 17 uczelni wyższych, które stają się centrami nauki i rozwoju, tworzącymi silny region wiedzy, gdzie młodzi ludzie przygotowują się do odważnej konkurencji na rynku pracy i osiągania sukcesów na miarę własnych marzeń – zaznaczyła minister Kudrycka.

Podczas otwartych debat w Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, Politechnice Rzeszowskiej i Uniwersytecie Rzeszowskim minister Kudrycka przedstawiła kluczowe założenia reformy szkolnictwa wyższego.

– Najważniejsze, by szkolnictwo wyższe odpowiadało na potrzeby lokalnych rynków pracy. Reforma szkolnictwa wyższego znacząco ułatwi współpracę szkół wyższych z sektorem gospodarczym – mówiła minister. Wśród najistotniejszych przewidywanych zmian będzie zaangażowanie pracodawców w tworzenie programów kształcenia oraz w dydaktykę. Polska Komisja Akredytacyjna w procedurze oceniania uczelni uwzględni ich powiązanie z przedsiębiorcami, wszystkie szkoły wyższe będą też ustawowo zobowiązane do monitorowania losów zawodowych swoich absolwentów oraz modyfikowania programów studiów tak, by byli oni jak najlepiej przygotowani do pracy zawodowej. Jak informuje PAP, minister Kudrycka "zaznaczyła, że zmianom regulacyjnym towarzyszy wyposażanie uczelni w infrastrukturę naukowo-badawczą. Kudrycka powiedziała, że tylko do uczelni na Podkarpaciu wpływa na ten cel 930 mln zł" - wiecej: PAP o wizycie minister B. Kudryckiej w Rzeszowie.

Minister Kudrycka odpowiedziała też na apel podkarpackich bibliotek, które ucierpiały podczas ostatnich dwóch fal powodziowych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekaże bibliotekom z Podkarpacia podręczniki akademickie oraz książki i opracowania naukowe, które współfinansował resort. Dary trafią do biblioteki w Trześni w gminie Gorzyce oraz na tarnobrzeskim osiedlu Wielowieś, gdzie wielka woda zniszczyła nie tylko budynki biblioteczne, ale i księgozbiory.

Więcej informacji na: http://nauka.gov.pl, Źródło:www.nauka.gov.pl


Wyróżnione