Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2010-11-12 Stypendia dla doktorantów na innowacyjne badania

Stypendia doktoranckie, w wysokości ok. 5 tys. zł brutto miesięcznie, odebrało 10 listopada w Białymstoku 20 doktorantów z podlaskich uczelni. Stypendia mają być przeznaczone na innowacyjne badania, które mają się przyczynić do rozwoju województwa podlaskiego.

W projekcie "Podlaska Strategia Innowacji - budowa systemu wdrażania" biorą udział studenci studiów doktoranckich trzech uczelni w województwie: Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Organizatorem jest Urząd Marszałkowski w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku. Projekt finansowany jest ze środków unijnych, budżetu państwa oraz środków samorządu województwa podlaskiego.

Stypendia będą wypłacane przez cały rok, w kwocie 4,7 tys. zł brutto miesięcznie na osobę. Jak zapowiedział podczas uroczystości ich wręczenia wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski, jest to projekt pilotażowy, ale który będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku Jerzy Nikitorowicz dodał, że dzięki temu programowi stypendyści wspierają swój rozwój, ale także dzięki ich badaniom i pracom, będzie możliwy rozwój regionu.

Jak powiedziała PAP przewodnicząca komisji stypendialnej z Uniwersytetu w Białymstoku Renata Przygocka, prace doktoranckie dotyczą m.in. medycyny, techniki a także ekonomii. Stypendia zostały przyznane m.in. na badanie warunków leczenia nowotworów czy zawałów serca, zabezpieczeń danych w internecie, czy wpływu organizacji dużych wydarzeń sportowych na rozwój regionu.

Przygocka powiedziała, że stypendia - oprócz badań - mogą być przeznaczone na fachową, a trudno dostępną literaturę, czy na uczestnictwo w konferencjach naukowych.

Jedna ze stypendystek, Agnieszka Artmant, doktorantka ekonomii i zarządzania na Uniwersytecie w Białymstoku, powiedziała PAP, że jej praca dotyczy bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz zależności, jak na napływ kapitału zagranicznego wpływa elastyczność płac w danym regionie.

Według niej, tematyka jej pracy mogłyby pomóc w przyspieszeniu napływu kapitału zagranicznego do województwa podlaskiego, a także np. opracować lub zmienić strategię "przyciągania" zagranicznych inwestorów. "Dzięki temu mogłyby się zmienić dysproporcje rozwojowe między naszym województwem a innymi regionami w Polsce" - uważa stypendystka.

Praca Pauliny Tumiel z Uniwersytetu w Białymstoku dotyczy wpływu rozwoju wzornictwa na gospodarkę. Jej zdaniem na Podlasiu sektor ten nie jest rozwinięty, a mógłby przyczynić się do ożywienia gospodarki w regionie. Uważa, że jest to szansa dla każdej branży, ponieważ wszystko, co jest produkowane, potrzebuje wzoru.
Więcej informacji na: http://www.nauka.gov.pl , Źródło:www.nauka.gov.pl


Wyróżnione