Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2010-12-30 50 uczelni chce przyjąć studentów z Białorusi

Mamy już ponad pięćdziesiąt zgłoszeń od polskich uczelni, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, gotowych przyjąć białoruskich studentów - powiedziała 28 grudnia minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

"Podobna sytuacja miała miejsce po poprzednich wyborach prezydenckich. W 2006 roku polskie uczelnie przyjęły 244 studentów z Białorusi. Teraz jesteśmy otwarci nawet na większą liczbę" - podkreśliła minister w programie III Polskiego Radia.

Minister dodała, że studenci związani z białoruską opozycją lub pochodzący z rodzin opozycjonistów i mający z tego powodu kłopoty u siebie w kraju, cały czas są przyjmowani na polskie uczelnie. "W ostatnim roku przyjechało do nas około 50 osób" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, zgłaszające się do resortu nauki uczelnie deklarują kształcenie białoruskich studentów bezpłatnie. Natomiast Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma pieniądze na stypendia wynoszące około tysiąca złotych miesięcznie. Pieniądze te studenci będą mogli przeznaczyć na swoje utrzymanie w Polsce.

Ponadto, jak poinformowała Kudrycka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozważa utworzenie specjalnego funduszu na rzecz demokracji.

"Myślę także nad tym (...), aby nasze uczelnie otworzyły się również na białoruskich naukowców" - zadeklarowała Kudrycka.

Jej zdaniem, możliwe jest, aby osoby, które pracują naukowo, ale były zaangażowane w manifestacje na rzecz demokratyzacji Białorusi i przez to straciły pracę, mogły zostać zatrudnione w Polsce. Na razie jednak nie wiadomo, na jakich zasadach miałyby być wynagradzane.

Więcej informacji na: http://www.nauka.gov.pl , Źródło:www.nauka.gov.pl

Wyróżnione