Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2011-02-19 Rusza kolejny konkurs na kierunki zamawiane

6 lutego 2011 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło kolejną, trzecią edycję konkursu na kierunki zamawiane.Rządowy program kierunków zamawianych jest realizowany od 2008 roku. Ma on na celu zwiększenie liczby studentów na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych – czyli tych, które zostały uznane przez ekspertów jako strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki.

Do 2013 roku na program ten przewidziano łącznie ponad 1 mld zł. Do tej pory Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozdysponowało ponad 610 milionów złotych pomiędzy 57 uczelni. W programie bierze udział około 25 tysięcy studentów, a ponad 10 tysięcy z nich otrzymuje stypendia motywacyjne w wysokości nawet 1000 zł miesięcznie.

Na projekty wyłonione w trzecim konkursie na kierunki zamawiane Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 200 000 000 złotych.

Wyłonione w tegorocznym konkursie uczelnie, które chcą kształcić studentów „kierunków zamawianych” otrzymają dodatkowe środki na:

* Zwiększenie naboru na kierunkach kluczowych dla gospodarki

* Zorganizowanie kursów wyrównawczych dla studentów pierwszych lat z matematyki, fizyki, chemii i języka angielskiego

* Unowocześnienie programów studiów

* Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez wybitnych specjalistów

* Kursy i staże dające dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia zawodowe

* Wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentom

* Udział studentów w konferencjach naukowo-technicznych

* Motywacyjne stypendia dla najlepszych studentów (nawet 1000 zł miesięcznie)

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją konkursową.

Już pierwsza edycja programu w roku akademickim 2009/2010 przyniosła wymierne rezultaty. Po raz pierwszy od wielu lat wśród pięciu najbardziej obleganych uczelni w kraju znalazły się aż cztery politechniki. A wśród dwudziestu najpopularniejszych kierunków, pięć to „kierunki zamawiane”. Liczba kandydatów przypadających na jedno wolne miejsce w politechnikach była wtedy identyczna, jak w uniwersytetach: 3,5.

Rekrutacja w roku akademickim 2010/2011 pokazała jeszcze większy sukces programu wspierania rozwoju kierunków technicznych. Po raz pierwszy politechniki okazały się popularniejsze niż uniwersytety – na każde wolne miejsce na politechnikach przypadło 3,9 kandydatów, a w uniwersytetach – 3,5. W pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków studiów jest aż siedem z listy kierunków zamawianych – największy awans odnotowało budownictwo, które znalazło się na drugim miejscu wśród najpopularniejszych studiów w Polsce (rok temu na 4. pozycji, a trzy lata temu na 11.). O indeks na studia dzienne na budownictwo ubiegało się w 2010 roku prawie 31 tys. kandydatów z całej Polski. Listę najbardziej obleganych polskich uczelni otwierają trzy politechniki: Warszawska (8,6 kandydatów na miejsce), Gdańska (7,4) i Łódzka (6,3). Za nimi jest Uniwersytet Warszawski (6,2).

Ten systematyczny rozwój kierunków technicznych wskazuje na istotną poprawę struktury kształcenia w Polsce, dopasowującą się do potrzeb polskiej gospodarki oraz rynku pracy.

Źródło: www.nauka.gov.pl, Wiecej informacji na: http://ww.nauka.gov.pl

Wyróżnione