Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2011-06-20 Zeus z AGH ponownie w pierwszej 100 najpotężniejszych superkomputerów świata

Na opublikowanej 16 czerwca w Hamburgu prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer CYFRONETU AGH awansował z 84. na 80. miejsce na świecie.

Oznacza to, że superkomputer z AGH jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce i jedynym komputerem z naszego kraju sklasyfikowanym w pierwszej setce tego globalnego zestawienia.

 

Klaster „Zeus” z CYFRONETU AGH jest przeznaczony do obliczeń naukowych w projektach gridowych, m.in. w projekcie PL-Grid (www.plgrid.pl). Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o  system operacyjny Scientific Linux (SL). Pamięć dyskowa „Zeusa” wynosi 1500 terabajtów, a jego moc obliczeniowa to 105 Tflops, zaś używane procesory to Intel Xeon. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest HP.

 

Wśród kryteriów oceny superkomputerów na liście TOP 500 pod uwagę brana jest m.in. liczba i typ rdzeni, rok produkcji (lub ostatniej większej zmiany), maksymalna wydajność osiągnięta w teście LINPACK (w TFLOPS-ach – test polegający na mierzeniu szybkości rozwiązywania gęstego układu równań liniowych), teoretyczna wydajność szczytowa (w TFLOPS-ach) oraz moc całego systemu mierzona w kilowatach.

 

Superkomputer „Zeus” wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji (prace polskiego Węzła koordynowane są przez AGH), obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), lokalizacją obliczeń Klastra LifeScience, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.

 

W prowadzonym od 1993 roku rankingu, aktualizowanym dwa razy
w roku, znalazły się także cztery inne superkomputery z Polski (www.top500.org/country/164).

 

Zestawienie polskich superkomputerów na światowej liście przedstawia się następująco:

84. CYFRONET AGH, „Zeus”
163. „Galera Plus”, Gdańsk
364. „Nasza Klasa”
480. „Allegro”

 

Warto nadmienić, że superkomputer z AGH w ciągu kilku kolejnych edycji rankingu systematycznie poprawia swoją pozycję na liście (dwie edycje wstecz zajmował miejsce 161., a podczas ostatniego wydania listy 84.).

 

Na liście Top 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA. Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Japonia i Francja. Zwycięzcą tej edycji rankingu okazał się japoński superkomputer RIKEN. Pełne zestawienie dostępne jest pod adresem:
www.top500.org/list/2011/06/100

 

Szczegółowa specyfikacja techniczna „Zeusa”:
www.cyfronet.krakow.pl/uslugi_obliczeniowe/?a=rack

Źródło: www.nauka.gov.pl, Wiecej informacji na: http://ww.nauka.gov.pl


Wyróżnione