Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2011-08-16 Emocje internautów kluczem do zarobku na giełdzie?

Czy kluczem do tajemnicy giełdy jest emocjonalny wydźwięk wypowiedzi inwestorów, czyli zawarty w nich smutek lub radość?

Bartosz Baziński z Politechniki Gdańskiej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), wraz ze studentem tej uczelni Michałem Brzezickim chcą przewidywać kursy spółek giełdowych poprzez analizę wypowiedzi internautów na temat rynków finansowych. Projekt THIVERA zakłada stworzenie narzędzia wspomagającego decyzje inwestycyjne. Będzie można je wdrożyć zarówno w polskich, jak i w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.

 "Dotychczas wykonywane przez ekonomistów badania pokazały, że w czasach niepewności inwestorzy na rynkach finansowych podejmują decyzje kierując się bardziej emocjami niż racjonalną analizą sytuacji. Dzięki internetowi możemy zmierzyć te emocje i przewidzieć następujące po nich decyzje" - tłumaczy PAP Baziński.

Opracowane przez doktoranta narzędzie rozpozna nastrój inwestorów i poprzez zastosowanie technik sztucznej inteligencji będzie prognozować zmiany kursów spółek. Laureat programu VENTURES FNP otrzyma na badania 65,5 tys. złotych.

Do prognozowania zmian kursów badacze użyją "uczących się" algorytmów sztucznej inteligencji. Jak wyjaśnia stypendysta FNP, takie algorytmy na podstawie danych wejściowych (historii zmian emocji wśród internautów) oraz danych wyjściowych (historii zmian kursów spółek) nauczą się przewidywać zmiany.

"Jak pokazują wstępne badania w tym temacie, można oczekiwać, że wzrost niepokoju i napięcia wśród internautów będzie zwykle skutkował spadkiem kursu, a nastrój spokojny i radosny będzie stymulował wzrosty wartości akcji" - zapewnia pomysłodawca projektu.

Wynikami prac Bazińskiego i Brzezickiego już teraz interesują się przedstawiciele kilku funduszy. Zdaniem stypendysty, projekt można skomercjalizować również w formie automatycznego algorytmu inwestycyjnego, który będzie samodzielnie podejmował decyzje inwestycyjne opierając się na wynikach analizy wypowiedzi.

Projekt "Thivera" (http:/www.thivera.pl) jest rozwinięciem badań prowadzonych w ramach pracy dyplomowej inżynierskiej Bazińskiego. Badał w niej możliwości wykonania systemu, który dokonywałby analizy wypowiedzi internautów i oceniał ich stosunek do badanych obiektów na skali pozytywny-negatywny. Projekt zakończył się sukcesem, wykonany system jest owocem roku prac i zbiera wypowiedzi z całego Internetu. Można go użyć do zbadania opinii na temat dowolnych firm, produktów lub instytucji.

"Ideą projektu "Thivera" jest rozbudowanie tego systemu. Dzięki temu będziemy w stanie analizować wypowiedzi z setek źródeł, co pozwoli na przeprowadzenie kompleksowych badań. Właśnie wielość źródeł i możliwa dzięki temu ocena wypowiedzi oddzielnie dla każdej spółki giełdowej będzie najważniejszym czynnikiem odróżniającym nasze badanie od innych" - podkreśla rozmówca PAP. Dodaje, że dotychczas w mocno ograniczonym zakresie podobne badania prowadzone były na Indiana University w Stanach Zjednoczonych oraz University of Manchester w Wielkiej Brytanii.

Wsparcie z programu VENTURES otrzymują projekty mające zastosowanie w gospodarce, realizowane przez studentów, absolwentów i doktorantów. Jego celem jest podniesienie atrakcyjności pracy naukowej w Polsce, zainteresowanie młodych uczonych pracą naukową, a także zwiększenie liczby projektów, których wyniki mogą być wdrożone w działalności gospodarczej.
Źródło: www.nauka.gov.pl, Wiecej informacji na: http://ww.nauka.gov.pl


Wyróżnione