Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2011-10-22 Rusza III edycja konkursu „Dziewczyny Przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie"
Jeśli jesteś studentką na kierunku ścisłym, technicznym, przyrodniczym lub medycznym i prowadzisz własne badania naukowe – zostań Dziewczyną Przyszłości.

 

Konstruktorki superdokładnego mikroskopu i śmigła do samolotów, autorki badań nad przyczynami nowotworów, czarną materią czy implantami nowej generacji – to tylko niektóre z dotychczasowych laureatek konkursu „ Dziewczyny Przyszłości. Śladamii Marii Skłodowskiej-Curie”, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz magazyn ELLE.

 

W piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka i redaktor naczelna ELLE Barbara Mietkowska zainaugurowały trzecią już edycje konkursu. W konkursie nagradzane i promowane są studentki, które mimo natłoku wykładów, konwersatoriów i lektur podczas studiów znajdują czas na badania naukowe, dokonują ważnych odkryć. Wyróżniono do tej pory 21 studentek, fundując stypendia o wartości ponad 120 tys. złotych i wyjazdy na najbardziej prestiżowe konferencje naukowe w Europie.

 

Zależy nam na tym, aby nie tracić talentów i by inwestować w te osoby, które odkrywają w sobie pasję badacza, naukowca, już na studiach  – powiedziała podczas inauguracji minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. – Wielką wartością tego konkursu jest to, że nie jest on adresowany do zawodowych badaczy, ale właśnie do tych najmłodszych pasjonatek nauki, stypendia mogą być dla nich nie tylko wsparciem w pracy badawczej, ale zachętą do wyboru przyszłej kariery naukowej – dodała. Minister podkreśliła tez, że resort stara się monitorować losy laureatek konkursu.   – To dziewczyny, które mają prawdziwą pasję do studiowania i do realizacji badań, dlatego nie stać nas na to, byśmy je tracili z oczu, polskiej nauki nie stać na utratę takich talentów - powiedziała.


Redaktor naczelna ELLE Barbara Mietkowska dodała: - Zależy nam na tym, by wspierać ambicje młodych kobiet, które chcą osiągnąć naukowy sukces w domenach do tej pory uznawanych za męskie. Nauka jest przecież synonimem postępu. Chcemy wspierać osoby, które postanowiły poświęcić się jej i uprawiać na prawdziwie światowym poziomie.

 

Podczas konferencji obecne były też laureatki poprzednich edycji „Dziewczyn Przyszłości”. Wśród nich Joanna Oracz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zajmująca się badaniami nad rozbłyskami światła, zwanymi laserami impulsowymi, od których parametrów w dużej mierze zależy jakość obrazu uzyskiwanego pod mikroskopem laserowym. – Ta  nagroda dodała mi dużo pewności siebie, zmotywowała do dalszej pracy – powiedziała podczas konferencji prasowej. Wyróżniona w zeszłorocznej edycji Bogumiła Gorczyca z  Uniwersytetu Warszawskiego prowadząca badania z teorii cząstek elementarnych i oddziaływań fundamentalnych dodała:  - Mogę się tylko podpisać pod tymi słowami. To wyróżnienie rzeczywiście pomaga rozwijać pracę naukową.

 

Laureatką pierwszej edycji Konkursu „Dziewczyny Przyszłości” została Malwina Strenkowska, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej nowatorska metoda syntezy białek może mieć zastosowanie w terapii antyrakowej, a badaniami interesują się światowe koncerny farmaceutyczne.  W drugiej edycji zwyciężyła Joanna Filipowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoich pracach badawczych koncentruje się na określeniu mechanizmów różnicowania ludzkich komórek macierzystych. Wyniki badań mogą znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie, m.in. w implantach nowej generacji.

 

Termin nadsyłania zgłoszeń w tegorocznej edycji konkursu upływa 29 lutego 2012 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju.

Źródło: www.nauka.gov.pl , Wiecej informacji na: http://ww.nauka.gov.pl


Wyróżnione