Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2013-05-01 Z księdzem Boniecki o nowym Papieżu i nie tylko

Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości zaprasza w poniedziałek 6 maja o godz. 17.00, na spotkanie ks. Adamem Bonieckim. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Autorytety i autoportrety”, w jego ramach GWSP zaprasza znane i poważane osoby, dając możliwość rozmowy z nimi nie tylko studentom, ale także mieszkańcom regionu, spotkania zawsze są bezpłatne.

Tytuł spotkania z ks. Bonieckim to Mój Watykan - mój „Tygodnik”, uczestnicy będą mogli poznać poglądy znakomitego gościa, nie tylko na kwestie Watykanu i „Tygodnika Powszechnego”, ale także na wiele aktualnych i ważnych problemów otaczającego świata. Ponadto Ksiądz opowie o swoich dwóch najnowszych książkach „Dookoła świata” oraz „Papież Franciszek. Sługa nowego świata” (ostatniej jest współautorem), wydanych w ramach Biblioteki Tygodnika Powszechnego.

Warto podkreślić, że książka dotycząca Papieża Franciszka, miała swoją premierę niecały miesiąc temu, wiec jest nowością wydawniczą. Jest to niezwykle aktualny zbiór tekstów poświęconych nowemu Papieżowi i wyzwaniom, przed którymi staje. Wybitni eksperci, znawcy spraw Kościoła i współpracownicy „Tygodnika Powszechnego” m.in. ks. Adam Boniecki, opisują ostatnie dni pontyfikatu Benedykta XVI, odsłaniają kulisy konklawe, próbują rozwikłać watykańskie tajemnice, piszą także o problemach współczesnego katolicyzmu.

Dodatkową atrakcją spotkania będzie możliwość kupienia, podczas spotkania, publikacji z serii Biblioteki Tygodnika Powszechnego w promocyjnej cenie, a Gość zarezerwował także czas na podpisywanie książek swojego autorstwa i chwilę indywidualnej rozmowy z uczestnikami spotkania.

Spotkanie jest współorganizowane przez gliwicki Klub Tygodnika Powszechnego, który swoje spotkania odbywa w gościnnych i nowoczesnych wnętrzach Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Spotkanie odbędzie się w siedzibie GWSP, ul. Bojkowska 37 w Gliwicach. Szczegółowe informacje, dotyczące spotkania, a także informacje o dojeździe do uczelni można znaleźć na stronie www.gwsp.gliwice.pl

KS. ADAM FREDRO-BONIECKI
urodził się 25 lipca 1934 w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do zakonu Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pracował z młodzieżą - był katechetą młodzieży licealnej w Grudziądzu, współpracował z duszpasterstwem akademickim KUL, prowadził duszpasterstwo akademickie u św. Anny w Krakowie. W 1964 r. na zaproszenie biskupa Karola Wojtyły podjął pracę w Krakowie jako redakator “Tygodnika Powszechnego”. Na dwa lata wyjechał do Francji, gdzie studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu i poznawał małe wspólnoty. Z Francji pisał do „Tygodnika Powszechnego” felietony o nowym obliczu Kościoła. Po powrocie nadal pracował jako redaktor „Tygodnika Powszechnego” i duszpasterz akademicki. W roku 1979 na życzenie Jana Pawła II wyjechał do Rzymu - przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”; później został jego redaktorem naczelnym. Nie przerwał współpracy z „TP” – był jego rzymskim korespondentem.

Towarzyszył Janowi Pawłowi II w podróżach do Turcji, Zairu, Konga, Kenii, Ghany, Górnej Wolty, Wybrzeża Kości Słoniowej, Francji, Portugalii, kolejny raz do Francji, Wenezueli, Ekwadoru, Peru, Trynidad-Tobago, Togo, ponownie do Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu, Republiki Środkowej Afryki, Zairu, Kenii, Maroka i Czechosłowacji. Kiedy w 1991r., po upadku komunizmu, „L’Osservatore Romano” straciło swoją rolę, ksiądz Boniecki wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W 1993 r. zostaje wybrany na generała Zgromadzenia Księży Marianów. Wykonując ten urząd rezyduje w Rzymie i systematycznie odwiedza wspólnoty swego zgromadzenia w Stanach Zjednoczonych (m.in. na Alasce), w Brazylii, Argentynie, Wielkiej Brytanii, Francji, w Niemczech, Portugalii, Rwandzie, Kazachstanie, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, w Łotwie, Estonii. Odwiedzał też Związek Radziecki, potem Rosję.
Od 1999 r. do 2011 r. ksiądz Adam Boniecki pełnił funkcję redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Teraz – jako Redaktor Senior - publikuje na jego łamach. Co tydzień można znaleźć jego edytorial do wydania, na drugiej stronie „Tygodnika”. Od listopada 2011, kiedy to prowincjał Zgromadzenia Marianów nałożył na ks. Adama Bonieckiego nakaz milczenia, jest to jedyne medium, dla którego Ksiądz może się wypowiadać.
Wyróżnione