Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2013-10-18 Częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca
W nocy z 18 na 19 października dojdzie do częściowego, półcieniowego zaćmienia Księżyca - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy prawie dokładnie w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Srebrny Glob świeci światłem odbitym od Słońca i w takiej właśnie konfiguracji Ziemia jest w stanie zasłonić to światło, przez co tarcza naszego naturalnego satelity chowa się w cieniu.
W zależności od dokładnej konfiguracji układu Słońce, Ziemia i Księżyc, rozróżniamy trzy rodzaje zaćmień.

Najbardziej efektowne jest zaćmienie całkowite, kiedy Srebrny Glob zupełnie chowa się w cieniu naszej planety i praktycznie znika z nieboskłonu, świecąc dzięki odbiciu słabego i czerwonego światła ugiętego w ziemskiej atmosferze.Innym typem jest zaćmienie częściowe, w którym tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi.

Najmniej ciekawe jest zaćmienie półcieniowe, w którym Srebrny Glob znajduje się w półcieniu naszej planety. W takiej konfiguracji do Księżyca dociera tylko cześć światła słonecznego. Zjawisko półcieniowego zaćmienia Księżyca jest najmniej efektowne, bo objawia się tylko i wyłącznie osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.

Do najbliższego półcieniowego zaćmienia Księżyca i na dodatek częściowego dojdzie w nocy z 18 na 19 października b.r. Zaćmienie to będzie najlepiej widoczne w Europie, Afryce, Oceanie Atlantyckim, Grenlandii, wschodniej części Ameryki Południowej i zachodniej części Azji. W Polsce zaćmienie będzie widoczne od samego początku do samego końca, a w jego trakcie wysokość Księżyca nad horyzontem będzie się zmieniać od 48 do 31 stopni.

Początek zaćmienia półcieniowego wystąpi 18 października o godzinie 23:51 naszego czasu, maksimum zaćmienia, kiedy jego faza wyniesie 0.7649, już 19 października o godzinie 1:50, a koniec zjawiska o godzinie 3:50.

źródło:PAP - Nauka w Polsce
Wyróżnione