Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2013-12-10 Maraton Pisania Listów Amnesty International
12 - 13 grudnia 2013 r., w godz. 9.00 - 14.00 w Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera odbędzie się akcja Amnesty International „MARATON PISANIA LISTÓW 2013”. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut, aby napisać własnoręcznie list w obronie tzw. „więźniów sumienia”, czyli ludzi bezprawnie przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie lub osób, które z racji swojego zaangażowania w obronę praw człowieka są dyskryminowane przez organy państwowe. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji!

W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W wielu miejscach w całej Polsce listy będą pisane w weekend 14-15 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym. Na wspólne pisanie wybierany jest czas najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz czternasty.

Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów. W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, wspólnie napisaliśmy 182 197 listów, które pomogły wielu osobom. Dzięki zaangażowaniu ludzi z całego świata powstało ponad 1,5 miliona apeli! Dołącz do nas także w tym roku. Twój list ma znaczenie.

Więcej informacji dostępne na stronie Amnesty Inernational: amnesty.org.pl/maraton-pisania-listow.html
Wyróżnione