Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2014-01-26 I Ty możesz zostać maklerem! - trwa Szkolna Gra Giełdowa

Hossa, bessa, akcje i obligacje to terminy, które nie są już obce kilkunastu uczniom z krakowskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy biorą udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą „I Ty możesz zostać maklerem. Szkolna gra giełdowa”. Dzięki projektowi realizowanemu przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie poszerzają oni wiedzę z zakresu przedsiębiorczości oraz poznają tajniki inwestowania i zasad działania rynku kapitałowego.
„I Ty możesz zostać maklerem. Szkolna gra giełdowa” to jedyna taka lekcja przedsiębiorczości, która łączy wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami. Uczniowie w trakcie zajęć prowadzonych przez profesjonalnego maklera giełdowego pana Rolanda Ayindę z Domu Maklerskiego BDM w Krakowie, zwiększają i utrwalają swoją wiedzę z obszaru przedsiębiorczości, a także dowiadują się o działaniu rynku kapitałowego oraz giełdy. Będą oni także tworzyć własny portfel inwestycyjny na portalu internetowym, a następnie będą mogli analizować efektywność operacji.

- Najbardziej podoba nam się forma prowadzenia zajęć. Dowiadujemy się wielu ciekawych informacji oraz uzupełniamy wiedzę, którą zdobywamy na lekcjach przedsiębiorczości. Interesujemy się giełdą i gramy w szkolną internetową grę giełdową, dlatego zdobyte wiadomości przydają się nam w praktyce - mówią uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
Przedsiębiorczość jest niezbędna nie tylko w biznesie. To cechy i umiejętności, które sprawiają, że człowiek potrafi wykorzystać szansę pojawiającą się w otoczeniu i przekształcić ją w sukces. Podkreśla to także pani Dorota Skiba, nauczycielka przedsiębiorczości z Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska nr 12 w Krakowie: - Cieszę się, że uczniowie uczestniczą w zajęciach w Wyższej Szkole Europejskiej, gdyż w ten sposób zachęcam ich do aktywnej postawy i zaangażowania. Zajęcia z giełdy są bardzo atrakcyjne, czekam na część warsztatową związaną z zakładaniem portfela inwestycyjnego. Na zakończenie projektu uczniowie wezmą udział w konkursie. Dla najlepszych zespołów przewidziane są atrakcyjne nagrody.
W projekcie udział biorą uczniowie z: VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, Technikum Geodezji i Kształtowania Środowiska nr 12 w Krakowie oraz Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie.

Projekt realizowany przez Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera dofinansowała Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym. Projekt będzie trwał do końca marca 2014 roku. więcej
2014-01-25 Biznes międzynarodowy - nowy kierunek w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie!
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie (WSE) poszerzyła swoją ofertę studiów II stopnia o nowy kierunek Biznes międzynarodowy. Innowacyjne specjalności, intensywna nauka dwóch języków obcych oraz praktyczny charakter zajęć to tylko niektóre z atutów kierunku.

Z roku na rok coraz więcej firm prowadzi biznes na poziomie międzynarodowym, a także wzrasta liczba globalnych korporacji, które otwierają swoje filie na terenie Polski. W związku z tym rośnie także zapotrzebowanie na kształcenie kadr specjalizujących się w znajomości narzędzi z obszaru m.in. marketingu, zarządzania i komunikacji w międzynarodowych przedsiębiorstwach. Dlatego w wyniku badań rynku i konsultacji z pracodawcami, Wyższa Szkoła Europejska w Krakowie poszerzyła swoją ofertę studiów magisterskich o nowy kierunek Biznes międzynarodowy.

Kierunek Biznes międzynarodowy to atrakcyjne specjalności:
• Zarządzanie w przedsiębiorstwie międzynarodowym
• Międzykulturowa komunikacja w biznesie
• E-commerce i nowoczesne technologie w marketingu
• Eventy i targi międzynarodowe
• Tworzenie i rozwój start-upów

Zajęcia na kierunku Biznes międzynarodowy prowadzić będzie kadra naukowa składająca się nie tylko z wybitnych wykładowców, ale także z praktyków ze świata biznesu, instytucji pozarządowych, administracji. Specyfiką studiów jest także różnorodna forma prowadzenia zajęć od klasycznych wykładów, przez konwersatoria, po aktywne formy warsztatowe i analizę case studies z Polski i ze świata.

Ponadto, ukończenie studiów pozwala na lepsze opanowanie umiejętności lingwistycznych. Studenci poznają fachową terminologię angielską, towarzyszącą zagadnieniom międzynarodowego biznesu (wybrane specjalności studiów stacjonarnych prowadzone są w j. angielskim), a także przejdą intensywny kurs drugiego języka obcego.

Szczegółowy program specjalności dostępny na stronie www.wse.krakow.pl

więcej
2013-12-10 Maraton Pisania Listów Amnesty International
12 - 13 grudnia 2013 r., w godz. 9.00 - 14.00 w Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera odbędzie się akcja Amnesty International „MARATON PISANIA LISTÓW 2013”. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut, aby napisać własnoręcznie list w obronie tzw. „więźniów sumienia”, czyli ludzi bezprawnie przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie lub osób, które z racji swojego zaangażowania w obronę praw człowieka są dyskryminowane przez organy państwowe. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji!

W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W wielu miejscach w całej Polsce listy będą pisane w weekend 14-15 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym. Na wspólne pisanie wybierany jest czas najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz czternasty.

Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów. W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, wspólnie napisaliśmy 182 197 listów, które pomogły wielu osobom. Dzięki zaangażowaniu ludzi z całego świata powstało ponad 1,5 miliona apeli! Dołącz do nas także w tym roku. Twój list ma znaczenie.

Więcej informacji dostępne na stronie Amnesty Inernational: amnesty.org.pl/maraton-pisania-listow.html

więcej
2013-12-06 SOS Filipiny - akcja charytatywna WSE i PAH
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera i Polska Akcja Humanitarna zapraszają do wzięcia udziału w akcji charytatywnej na rzecz pomocy ofiarom tajfunu Haiyan. W ramach akcji 9 grudnia br. odbędzie się spotkanie „Solidarni z Filipińczykami : SOS Filipiny” oraz koncert charytatywny.
8 listopada br. w wyspę Leyte na Filipinach uderzył jeden z najsilniejszych tajfunów w historii, zabijając prawie 1 800 ludzi i pozostawiając 2 500 000 miliona osób bez dachu nad głową. Według rządowych danych odbudowa zniszczeń będzie kosztować  14 bilionów dolarów!  Sytuacja na dotkniętych kataklizmem obszarach jest tragiczna. Tysiące ludzi koczują w strugach ulewnego deszczu. Nie mają co jeść, ani pić. Brakuje lekarstw i środków higieny osobistej. Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę pieniędzy na rzecz ofiar tajfunu na Filipinach.

W ramach akcji zorganizowanej przez WSE i PAH odbędą się:
9 grudnia 2013 roku - WSE, ul. Westerplatte 11, aula główna
godz. 10.00 - 11.30 - spotkanie „Solidarni z Filipińczykami : SOS Filipiny” z udziałem:
- Janiny Ochojskiej, dyrektor Polskiej Akcji Humanitarnej,
- Prof. Janiny Trępińskiej, klimatolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz
- Bp. Grzegorz Ryś oraz
- dr Clarindy Calmy, prodziekan ds. kierunku filologia angielska - lingwistyka stosowana WSE,
godz. 19.00 - koncert charytatywny współorganizowany z Teatrem Hagiograf pod tytułem „Godzina dla Filipin”, na którym wystąpią:
Bernarda Grembowiec – sopran
Elżbieta Król-Dryja – mezzosopran
Agnieszka Ignaszewska-Magiera – akompaniator
Monika Makowska - skrzypce
słowo i opracowanie całości:
Izabela Drobotowicz-Orkisz
Zapraszamy i gorąco zachęcamy do wsparcia akcji SOS Filipiny, która potrwa do 10 grudnia. Puszki do których będzie można wrzucać pieniądze są rozmieszczone na terenie uczelni (Westerplatte 11 i Filipa 25) oraz w Duszpasterstwie Akademickim „Beczka.” więcej
2013-11-26 Żywność, energia, klimat – dyskusja o wyzwaniach globalnych
9 grudnia 2013r. o godz. 16:30 Polska Zielona Sieć oraz Koło Naukowe Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSE zapraszają na spotkanie z cyklu dyskusje o wyzwaniach globalnych pt.: „Żywność, energia, klimat – powiązania i relacje okiem specjalisty”. Spotkanie odbędzie się w Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, ul. Westerplatte11, sala A104.
Gościem spotkania będzie dr Marcin Popkiewicz, autor książki „Świat na rozdrożu”, redaktor portali ZiemiaNaRozdrozu.pl oraz NaukaoKlimacie.pl, fizyk, wykładowca, pisarz i dziennikarz, specjalizujący się w kwestiach gospodarki, energii, zasobów naturalnych i ochrony środowiska. W trakcie dyskusji uczestnicy postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania:
dlaczego zmiany klimatu są tak istotne?
czy zagraża nam wyczerpanie zasobów naturalnych?
o co chodzi w sporach o źródła energii?
jak produkcja żywności zmienia klimat i wpływa na procesy globalizacyjne?
Wydarzenia odbywa się w ramach projektu „Liderzy i liderki społeczności studenckich aktywni w polskiej debacie publicznej - zasoby świata a procesy globalne” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz projektu „Klimat dla rolników” współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zapraszamy! Wstęp wolny!
Organizatorzy:
Polska Zielona Sieć (PZS) - ogólnopolski związek organizacji pozarządowych zajmujących się edukacją ekologiczną i globalną, ochroną środowiska, wspieraniem zrównoważonego rozwoju oraz budowaniem społeczeństwa obywatelskiego (globalnepoludnie.pl, dla klimatu.pl).
Instytut Badań nad Cywilizacjami WSE – jednostka badawczo – edukacyjna, której głównym celem jest analizowanie zjawisk makro i mikro w poszczególnych cywilizacjach, śledzenie form globalizacji w kontekście kulturowym, politycznym, ekonomicznym oraz popularyzowanie idei wielokulturowości.
więcej
2013-11-11 W najbliższych dniach maksimum aktywności roju Leonidów
W najbliższych dniach swoje maksimum aktywności osiągają Leonidy - jeden z najciekawszych rojów meteorów naszego nieba - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Aktywne w okresie od 6 do 30 listopada Leonidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Swoją sławę zawdzięczają dwóm największym, udokumentowanym deszczom meteorów, w których można było obserwować nawet ponad 100 tysięcy "spadających gwiazd" na godzinę i które wydarzyły się w latach 1833 i 1966. Dziś wiadomo, że deszcze meteorów pojawiają się w okresie, kiedy w najbliższych okolicach Słońca przebywa kometa macierzysta roju - 55P/Tempel-Tuttle.Ostatnio tak było w latach 1998-2002 i wtedy Leonidy popisywały się aktywnością nawet ponad 3000 zjawisk na godzinę. Obecnie aktywność roju wraca do poziomu od kilkunastu do małych kilkudziesięciu meteorów na godzinę. Nie oznacza to jednak, że Leonidów nie warto obserwować. Roje meteorów znane są z niespodzianek i już nie raz potrafiły zaskoczyć astronomów sporymi wybuchami aktywności.W tym roku maksimum aktywności roju astronomowie oczekują 17 listopada. Niestety ta data pokrywa się idealnie z pełnią Księżyca. Srebrny Glob będzie więc mocno rozświetlał niebo i uniemożliwiał tym samym dojrzenie najsłabszych meteorów.Leonidy zdają się wybiegać z konstelacji Lwa, a ta wznosi się nad horyzont dopiero w drugiej połowie nocy. Nie ma więc sensu obserwowanie Leonidów przed północą, bo wtedy liczby godzinne są bardzo mizerne. "Problemem o tej porze roku jest także pogoda, która w listopadzie nie rozpieszcza obserwatorów. Mimo wszystko warto spróbować obserwacji w drugiej połowie nocy z 16 na 17 i 17 na 18 listopada. Może właśnie w tym roku Leonidy sprawią jakąś niespodziankę?" - powiedział dr Olech.PAP - Nauka w Polsce więcej
2013-11-03 40 milionów złotych na wdrażanie wyników badań podstawowych
Rada Narodowego Centrum Nauki (NCN) oraz Rada Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) podpisały porozumienie o współpracy, służące efektywniejszemu wykorzystaniu wyników badań podstawowych o znaczącym potencjale innowacyjnym w praktyce. Na ten cel przeznaczone zostanie aż 40 milionów złotych.
więcej
2013-10-18 Częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca
W nocy z 18 na 19 października dojdzie do częściowego, półcieniowego zaćmienia Księżyca - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy prawie dokładnie w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Srebrny Glob świeci światłem odbitym od Słońca i w takiej właśnie konfiguracji Ziemia jest w stanie zasłonić to światło, przez co tarcza naszego naturalnego satelity chowa się w cieniu.W zależności od dokładnej konfiguracji układu Słońce, Ziemia i Księżyc, rozróżniamy trzy rodzaje zaćmień.Najbardziej efektowne jest zaćmienie całkowite, kiedy Srebrny Glob zupełnie chowa się w cieniu naszej planety i praktycznie znika z nieboskłonu, świecąc dzięki odbiciu słabego i czerwonego światła ugiętego w ziemskiej atmosferze.Innym typem jest zaćmienie częściowe, w którym tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi.Najmniej ciekawe jest zaćmienie półcieniowe, w którym Srebrny Glob znajduje się w półcieniu naszej planety. W takiej konfiguracji do Księżyca dociera tylko cześć światła słonecznego. Zjawisko półcieniowego zaćmienia Księżyca jest najmniej efektowne, bo objawia się tylko i wyłącznie osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.Do najbliższego półcieniowego zaćmienia Księżyca i na dodatek częściowego dojdzie w nocy z 18 na 19 października b.r. Zaćmienie to będzie najlepiej widoczne w Europie, Afryce, Oceanie Atlantyckim, Grenlandii, wschodniej części Ameryki Południowej i zachodniej części Azji. W Polsce zaćmienie będzie widoczne od samego początku do samego końca, a w jego trakcie wysokość Księżyca nad horyzontem będzie się zmieniać od 48 do 31 stopni.Początek zaćmienia półcieniowego wystąpi 18 października o godzinie 23:51 naszego czasu, maksimum zaćmienia, kiedy jego faza wyniesie 0.7649, już 19 października o godzinie 1:50, a koniec zjawiska o godzinie 3:50.PAP - Nauka w Polsce więcej
2013-10-11 Nagroda „Edukator Roku” dla Prezesa PAN prof. Michała Kleibera
16 października 2013 roku podczas XIX inauguracji roku akademickiego 203/2014 w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody „Edukatora Roku 2012”w kategorii „Europejski wymiar edukacji” prof. Michałowi Kleiberowi, Prezesowi Polskiej Akademii Nauk za jego wkład w rozwój europejskiego szkolnictwa wyższego. Nagrodę wręczył prof. Jacek Wódz, przewodniczący Honorowej Kapituły Konkursu. Prof. Kleiber poprowadził wykład inauguracyjny pt. „Edukacja, nauka, kultura – czyli jak stawić czoła globalnym wyzwaniom?”.

źródło: pan.pl więcej
2013-10-05 Studenci Politechniki Rzeszowskiej zbudowali z klocków Lego model Boeinga 767
Model Boeinga 767, jakim kpt. Tadeusz Wrona w listopadzie 2011 roku wykonał awaryjne lądowanie, zbudowali z klocków Lego studenci Politechniki Rzeszowskiej (PRz). Model zostanie wystawiony na internetową licytację na rzecz WOŚP.

Jak poinformował PAP rzecznik PRz Aleksander Taradajko, model ma około metra długości i około 1,5 m rozpiętości skrzydeł. Uczelnia otrzymała ponad 7,5 tys. klocków od autoryzowanego producenta firmy Lego.Model samolotu wykonali studenci z Koła Naukowego Elektroniki i Technologii Informacyjnych działającego na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki.Koordynatorka projektu na Politechnice Rzeszowskiej Katarzyna Hadała wyjaśniła, że pomysł zbudowania takiego samolotu z klocków Lego narodził się podczas tzw. burzy mózgów w czasie jednego z festiwali naukowych, w którym studenci brali udział.„Wówczas pojawiła się propozycja zbudowania czegoś dużego i niepowtarzalnego, a ponieważ Politechnika Rzeszowska jest kojarzona z lotnictwem postanowiliśmy, że to musi być samolot. Najlepiej jakiś wyjątkowy, tak jak cel, na który jest przeznaczony. Słynny Boeing 767 pilotowany przez kpt. Tadeusza Wronę, absolwenta Politechniki Rzeszowskiej, był więc najlepszym rozwiązaniem” – zauważyła Hadała.Studenci, którzy zbudowali model Boeinga 767 wcześniej wykorzystywali już klocki Lego m.in. do konstruowania robotów, które są przedmiotem ich zajęć na uczelni, a także często prezentowane na różnych pokazach naukowych.W styczniu 2014 r. uczelnia wystawi model samolotu na internetową licytację podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koordynatorka projektu podkreśliła, że budowniczy modelu liczą na rekordowo wysoką kwotę z tytułu licytacji Boeinga 767 z klocków Lego, która wpłynie na konto WOŚP.„Tym bardziej, że cel, niezmiennie od lat, jest szlachetny. Pasjonaci i miłośnicy klocków tej duńskiej firmy są w stanie zapłacić bardzo wiele, nierzadko za jeden, niewielki element firmy Lego” – zauważyła.W projekt zaangażował się też Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, który właścicielowi modelu Boeinga z klocków ufunduje voucher na przelot z Rzeszowa.Samolot był już prezentowany na wystawie polskiego klubu fanów klocków Lego „Legowisko”, która odbywała się podczas minionych wakacji w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.Obecnie model Boeinga 767 z klocków można obejrzeć w Regionalnym Centrum Dydaktyczno - Konferencyjnym i Biblioteczno - Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej.PAP - Nauka w Polsce więcej
2013-09-24 Ostrze sprzed 9 tys. lat odkryto na Pomorzu Zachodnim
Ostrze wykonane z drewna cisowego sprzed 9 tys. lat odkryli w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN w Szczecinie."Zabytek spoczywał pod warstwą torfu i żółtego piasku na głębokości 1,6 m na dnie dawnego jeziora. Z tego rejonu znamy obozowiska z epoki mezolitu (IX–VII tysiąclecia p.n.e.)" – wyjaśnił PAP prof. Tadeusz Galiński z IAE PAN, odkrywca i kierownik badań.

Ostrze ma długość 21 cm i średnicę 1,5 cm. Zdaniem archeologa jest to pierwsze tego typu znalezisko z tego okresu z obszaru Europy. Zabytki drewniane wyjątkowo rzadko zachowują się dobrym stanie, zwłaszcza te z tak odległych czasów."Dopiero szczegółowa analiza pokaże, czy ostrze wykorzystywane było jako broń, czy raczej wiązało się z magią. Cis od najdawniejszych czasów ma w kulturze europejskiej ścisły związek ze sferą wierzeń i magii" – dodał prof. Galiński.Ostrze znaleziono w bliskim sąsiedztwie bardzo bogatych pozostałości osadniczych: dwóch szałasów żerdziowych i licznych wyrobów krzemiennych i kamiennych, w tym grotów strzał łuku.Zabytek poddawany jest obecnie analizie mikroskopowej. Po niezbędnej konserwacji trafi wraz z innymi artefaktami z wykopalisk w Bolkowie do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.Wykopaliska trwały od początku lipca do połowy września w ramach projektu „Społeczeństwa łowiecko-zbierackie wczesnego mezolitu w rejonie dolnej Odry” sfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Prace prowadzono przy współpracy z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Szczecinie i kierownictwem rezerwatu przyrody „Świdwie”.PAP - Nauka w Polsce więcej
2013-09-16 NCBR sfinansuje innowacyjne projekty poprawiające jakość życia społeczeństwa
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza wyniki pilotażowego konkursu, finansującego badania naukowe i prace rozwojowe w zakresie innowacji społecznych. Blisko 10 mln złotych zostanie przeznaczone na wypracowywanie innowacyjnych rozwiązań społeczno-ekonomicznych, które pozytywnie wpłyną na poprawę jakości życia naszego społeczeństwa.

Program INNOWACJE SPOŁECZNE to pierwsze w Polsce, tak nowatorskie przedsięwzięcie z zakresu wspierania innowacyjności, stanowiące odpowiedź na szereg aktualnych wyzwań społeczno-ekonomicznych kraju. Realizowane dzięki niemu projekty będą stanowiły wparcie dla złożonych problemów, dotyczące m.in. grup wykluczonych społecznie (np. poprzez umożliwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do kultury i sztuki), czy edukacji (innowacyjne podejście do nauczania przedmiotów ścisłych i wykorzystywania nowych technologii w procesie nauczania). W konkursie udział wzięły konsorcja składające się z jednostek naukowych, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

– Program INNOWACJE SPOŁECZNE to nowe spojrzenie na wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych. Bezpośredni udział organizacji pozarządowych pozwoli na wdrożenie innowacji, które będą odpowiedzią na realne problemy społeczne – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wśród wniosków zakwalifikowanych do finansowania znalazły się m.in. projekty: MOST „Model ograniczenia strat i marnowania żywności z korzyścią dla społeczeństwa”, EDUAR „Opracowanie systemu komputerowego Rzeczywistości Rozszerzonej przeznaczonego do zastosowania w oprogramowaniu edukacyjnym dedykowanym przedmiotom ścisłym oraz OPENART „Sztuka współczesna dla wszystkich”.

Kolejna edycja konkursu już na przełomie roku. więcej
2013-09-06 Bezpieczniej w sieci
Mając na uwadze rosnące zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników Internetu Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz działający w jej strukturach zespół CERT Polska, po raz siedemnasty podjęły wyzwanie organizacji Konferencji SECURE 2013 w całości poświęconej bezpieczeństwu teleinformatycznemu. Podczas dwóch dni Konferencji (9-10 października 2013 r.) oraz towarzyszących jej warsztatów tematycznych (8 lub 11 października 2013 r.) administratorzy, członkowie zespołów bezpieczeństwa oraz najbardziej znani światowi eksperci technologii ICT i praktycy dyskutować będą na temat zagrożeń i aktualnych trendów, wymieniając się wiedzą i doświadczeniem. Posłuchać będzie można m.in. o Androidzie i innych mobilnych OS, największym ataku DDoS w Czechach, botnetach i cyberprzestępczości, a także o sposobach radzenia sobie z tym zjawiskiem przez polskie organy ścigania.


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako Partner Główny Konferencji SECURE 2013, przedstawi oferowane przez Centrum możliwości wsparcia działań z zakresu nowych technologii, w tym m.in. podnoszenia bezpieczeństwa w sieci. Przykłady już realizowanych projektów „MAYDAY” i „Cyber Oko” zobaczyć będzie można w czasie konferencji na stoisku wystawienniczym NCBR w Centrum Nauki Kopernik. więcej
2013-08-27 We wtorek w Katowicach początek spotkania redaktorów gazet akademickich
Przedstawiciele uczelnianych gazet z całej Polski spotkają się od 3 do 6 września w Katowicach na XXI Ogólnopolskiej Konferencji Redaktorów Gazet Akademickich – poinformował rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko w przesłanym PAP komunikacie.

Zgodnie z tradycją wydarzenie co roku organizowane jest przez innych ośrodek akademicki. W tym roku spotkanie organizują: "Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego" i „UE Forum” - Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.Konferencja zostanie zainaugurowana w Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka CINiBA.Dla uczestników przewidziano m.in. warsztaty językowe, które poprowadzi dr Katarzyna Wyrwas, kierownik Internetowej Poradni Językowej Uniwersytetu Śląskiego, szkolenia typograficzne, dotyczące nowoczesnego składu i łamania gazet oraz roli okładek w pismach uczelnianych, przygotowane przez pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, szkolenie poświęcone pozyskiwaniu środków finansowych na działalność mediów akademickich.Gośćmi specjalnymi będą: dziennikarz naukowy dr Tomasz Rożek, który poprowadzi debatę na temat promocji nauki, a także prof. Jan Miodek prezentujący swój wykład o języku mediów.Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję poznać miasto także od innej strony. Organizatorzy postarali się o to, by 4 dni konferencji były wypełnione od rana do późnego wieczora wieloma atrakcjami. Zaplanowano m.in. zwiedzanie zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu, niezwykle malowniczej dzielnicy Katowic - Nikiszowca, zagrody żubrów w Pszczynie, rejs łodzią naukową Uniwersytetu Śląskiego „Uśką” po jeziorze Goczałkowickim, a także wizytę w Muzeum Historii Katowic, czy bankiet w znanym klubie "Oko Miasta".Szczegółowe informacje oraz program spotkania dostępne są na stronie: http://gu.us.edu.pl/konferencjaPAP – Nauka w Polsce więcej
2013-08-16 Na jaką pomoc mogą liczyć naukowcy opracowujący nowoczesne technologie?
Na jaką pomoc mogą liczyć naukowcy opracowujący nowoczesne technologie? Jak otrzymać wsparcie finansowe na transfer innowacyjnych technologii do gospodarki? Jak polepszyć współpracę nauki z przemysłem? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy już 24 września 2013 r. w Gliwicach podczas konferencji „Nauka jest przedsiębiorcza – komercjalizacja badań za pomocą programów NCBR” organizowanej wspólnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Politechnikę Śląską.Spotkanie adresowane jest do pracowników naukowych i administracyjnych polskich uczelni, jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw, którzy inwestują w prace badawczo rozwojowe.Celem konferencji jest prezentacja aktualnej oferty Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, agencji wykonawczej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansującej badania stosowane. Założeniem programów NCBR jest rozwój innowacyjnych technologii oraz ich transferu do gospodarki. Spotkanie ma też służyć wymianie doświadczeń dotyczących zarządzania projektami finansowanymi z programów NCBR.– NCBR stale poszerza i udoskonala swoją ofertę programów wparcia B+R, zapewniając rozwój polskich innowacji, także ze środków dostępnych w ramach kończącej się perspektywy finansowej UE. Jednocześnie pilotażowe przedsięwzięcia Centrum już dzisiaj spełniają oczekiwania Komisji Europejskiej odnośnie programów, które mają być dotowane z przyszłego budżetu unijnego. Dlatego takie spotkania są dla nas bardzo ważne, ponieważ pozwalają zainteresowanym środowiskom lepiej przygotować się do nowych wyzwań i możliwości NCBR, a także budować merytoryczną i organizacyjną mapę drogową naszych nowych inicjatyw – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.W ramach konferencji przeprowadzone zostaną przez pracowników NCBR warsztaty dla pracowników jednostek naukowych i przedsiębiorstw. Zaprezentowane zostaną także przykłady najciekawszych projektów ostatnich lat, jakie zrealizowano przy wsparciu finansowym Centrum.Udział w konferencji jest bezpłatny a zgłoszenia przyjmowane są do 10 września za pośrednictwem strony: www.polsl.pl/konferencjaNCBR więcej

Wyróżnione