Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Aktualności

2013-08-04 Powstało Laboratorium Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH
Nowoczesne Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH powstało w Miękini k. Krzeszowic w Małopolsce. Koszt inwestycji to ponad 6,6 mln zł, z czego ponad 4,6 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

W utworzonym obecnie Laboratorium mieści się m.in. sala wykładowa dla 60 studentów oraz sala laboratoryjna z 30 stanowiskami komputerowymi. Na terenie jednostki zamontowano instalacje grzewcze oparte na pompach ciepła i kolektorach słonecznych oraz instalacje wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewowej, hybrydowa instalacja fotowoltaiczno-wiatrowa. Zainstalowano także m.in. profesjonalny system pomiaru prędkości i kierunku wiatru, stanowiska dydaktyczne pomp ciepła, mikroenergetyki wiatrowej, ogniw paliwowych. Na pierwszym piętrze budynku powstał hotelik z 30 miejscami. więcej
2013-07-25 Zmarł prof. Wojciech Wrzesiński, b. rektor Uniwersytetu Wrocławskiego
W wieku 79 lat zmarł w nocy z wtorku na środę we Wrocławiu historyk prof. Wojciech Wrzesiński, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieloletni dyrektor Instytutu Historycznego wrocławskiej uczelni specjalizował się w historii najnowszej oraz historii politycznej XIX-XX w.

O śmierci naukowca poinformowano na stronie internetowej stronie uczelni.Profesor Wojciech Wrzesiński urodził się 4 października 1934 r. w Krzywosądzy (Kujawsko-Pomorskie). W 1962 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu obronił pracę doktorską pt. „Ruch polski na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920-1939”. Pracę zawodową rozpoczął w Olsztynie, by w 1965 r. przenieść się do stolicy Dolnego Śląska, gdzie rozpoczął pracę na Uniwersytecie Wrocławskim. Wkrótce potem uzyskał habilitację, a w 1989 r. tytuł profesora zwyczajnego wrocławskiej uczelni.W latach 1972-74 naukowiec był dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego, w latach 1981-82 prorektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, zaś w latach 1990-95 rektorem tej uczelni. W okresie od 1996 r. do 2005 r. sprawował funkcję dyrektora Instytutu Historycznego. Prof. Wrzesiński był również w latach 1997-2003 prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego.Prof. Wrzesiński jest autorem ponad 700 publikacji. Specjalizował się w historii najnowszej oraz historii politycznej XIX-XX w. Był uznawany za specjalistę w dziedzinie XIX i XX-wiecznej historii Warmii i Mazur oraz znawcę stosunków polsko-niemieckich w czasach najnowszych.Prof. Wrzesiński był doktorem honorowym kilku uczelni, m.in. Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. więcej
2013-07-12 pH-foreza jako metoda udoskonalenia podawania leków przeciwnowotworowych


Naukowcy z Purdue University opracowali metodę udoskonalenia podawania leków przeciwnowotworowych, która wykorzystuje nanocząstki ze słabych polizasad. Nanocząstki te akumulują się i powiększają w komórkach nowotworowych charakteryzujących się większą kwasowością niż otaczające je komórki.

Zjawisko to, określane jako pH-foreza, opiera się na użyciu syntetycznych miceli polimerowych, w jądrze których znajdują się leki. Powłoka zewnętrzna miceli powiększa się znacząco, gdy pH zmienia się z zasadowego na kwaśne. Jest to spowodowane protonacją atomów azotu w aminach zawartych w polizasadach. Dodatnio naładowane aminy i protony odpychają się, co powoduje powiększanie się nanocząstek.

Jak powiedział You-Yeon Won z Purdue University, pH-foreza może udoskonalić podawanie leków w przypadku guzów litych. Nanocząstki gromadzą się w masie guza, co umożliwia precyzyjne podanie odpowiedniej dawki leków przeciwnowotworowych. Możliwe byłoby również połączenie metody pH-forezy z innymi sposobami podawania leków. więcej
2013-07-01 Nowe Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii w Szczecinie
W dniu 21 czerwca 2013 r. otworzono, należące do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii. Koszt budowy i wyposażenia tego nowoczesnego kompleksu wyniósł blisko 46 mln zł.
Na ponad 10 tys. m2 znajdują się aż 72 laboratoria dydaktyczne, w których prowadzone są zajęcia praktyczne dla kierunków: technologia chemiczna, inżynieria chemiczna i procesowa, fizyka techniczna, inżynieria materiałowa, biotechnologia, ochrona środowiska, budownictwo oraz nanotechnologia. W Centrum mieści się też sala wykładowa na 500 osób, pomieszczenia dydaktyczne, czytelnia, pokoje dla studentów i nauczycieli do prowadzenia konsultacji ze studentami. Dla wygody pracowników oraz studentów udostępniona została sieć bezprzewodowa, natomiast na każdym piętrze znajduje się pięć stanowisk komputerowych z dostępem dla Internetu. Centrum wyposażono także w nowoczesną platformę do kształcenia na odległość. więcej
2013-06-18 Zaproszenie na multimedialny pokaz na fasadzie Pałacu Staszica
W ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy (20 czerwca) Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zaprasza Państwa na pokaz projekcji pt. „Azyl i Wsparcie”.
Pokaz odbęcie się w środę, 19 czerwca 2013 r., godz. 22:00 - 23:30, na fasadzie Pałacu Staszica (siedziby Polskiej Akademii Nauk), ul. Nowy Świat 72, w Warszawie.
AZYL I WSPARCIE to 15-minutowa zapętlona opowieść o rodzinie uchodźczej; o drodze, którą musiała pokonać, o poszukiwaniu azylu i o długim procesie odbudowy życia w nowej społeczności.
Prezentacja AZYL I WSPARCIE Art Works for Human Rights będzie pokazywana w wielu miastach na całym świecie na fasadach budynków publicznych, ośrodków kultury, kościołów i innych miejsc znanych ze swojej otwartości na drugiego człowieka.
Współorganizatorem wydarzenia jest Polska Akademia Nauk. więcej
2013-05-30 Nowy program MBA KSB + Master
Nowość!
Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy współpracy z Clark University z Worcester (USA) zapraszają do udziału w nowym programie MBA KSB + Master.
Absolwenci tego programu otrzymają prestiżowy dyplom Master wydany przez Clark University oraz certyfikat MBA wydany przez Krakowską Szkolę Biznesu UEK.
W czasie studiów jest możliwy wyjazd do Stanów Zjednoczonych na jeden semestr studiów! więcej
2013-05-17 "Andreasa Vesaliusa traktat o budowie ciała ludzkiego - De humani corporis fabrica 1543"
Otwarcie wystawy pt. "Andreasa Vesaliusa traktat o budowie ciała ludzkiego - De humani corporis fabrica 1543" odbędzie się 21 maja w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Wystawa ilustracji jednego z najważniejszych dzieł w historii medycyny, czyli "De humani corporis fabrica" autorstwa wybitnego lekarza i anatoma Andreasa Vesaliusa została zorganizowana przez Bibliotekę Medyczną Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu. W zbiorach UMK znajduje się egzemplarz tego wyjątkowego traktatu, zachwycającego zarówno w formie, jak i treści. Jest to dzieło olbrzymie: liczy ponad 700 stron i zawiera blisko 300 całostronicowych i mniejszych ilustracji drzeworytniczych.Początek wernisażu w holu budynku "A" Collegium Medicum UMK przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy o godz. 12:00. O malarstwie w czasach Andreasa Vesaliusa opowie dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, prof. UMK z Katedry Historii Sztuki i Kultury UMK. W Bydgoszczy ekspozycja będzie udostępniona zwiedzającym do 15 czerwca. W październiku 2013 r. wystawę będzie można zobaczyć również w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu. więcej
2013-05-01 Z księdzem Boniecki o nowym Papieżu i nie tylko
Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości zaprasza w poniedziałek 6 maja o godz. 17.00, na spotkanie ks. Adamem Bonieckim. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Autorytety i autoportrety”, w jego ramach GWSP zaprasza znane i poważane osoby, dając możliwość rozmowy z nimi nie tylko studentom, ale także mieszkańcom regionu, spotkania zawsze są bezpłatne.

Tytuł spotkania z ks. Bonieckim to Mój Watykan - mój „Tygodnik”, uczestnicy będą mogli poznać poglądy znakomitego gościa, nie tylko na kwestie Watykanu i „Tygodnika Powszechnego”, ale także na wiele aktualnych i ważnych problemów otaczającego świata. Ponadto Ksiądz opowie o swoich dwóch najnowszych książkach „Dookoła świata” oraz „Papież Franciszek. Sługa nowego świata” (ostatniej jest współautorem), wydanych w ramach Biblioteki Tygodnika Powszechnego.Warto podkreślić, że książka dotycząca Papieża Franciszka, miała swoją premierę niecały miesiąc temu, wiec jest nowością wydawniczą. Jest to niezwykle aktualny zbiór tekstów poświęconych nowemu Papieżowi i wyzwaniom, przed którymi staje. Wybitni eksperci, znawcy spraw Kościoła i współpracownicy „Tygodnika Powszechnego” m.in. ks. Adam Boniecki, opisują ostatnie dni pontyfikatu Benedykta XVI, odsłaniają kulisy konklawe, próbują rozwikłać watykańskie tajemnice, piszą także o problemach współczesnego katolicyzmu.Dodatkową atrakcją spotkania będzie możliwość kupienia, podczas spotkania, publikacji z serii Biblioteki Tygodnika Powszechnego w promocyjnej cenie, a Gość zarezerwował także czas na podpisywanie książek swojego autorstwa i chwilę indywidualnej rozmowy z uczestnikami spotkania.Spotkanie jest współorganizowane przez gliwicki Klub Tygodnika Powszechnego, który swoje spotkania odbywa w gościnnych i nowoczesnych wnętrzach Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Spotkanie odbędzie się w siedzibie GWSP, ul. Bojkowska 37 w Gliwicach. Szczegółowe informacje, dotyczące spotkania, a także informacje o dojeździe do uczelni można znaleźć na stronie www.gwsp.gliwice.pl
więcej
2013-04-06 UMK planuje rozpocząć współpracę z Narodowym Uniwersytetem Aerokosmicznym w Charkowie.
3 kwietnia w Toruniu przebywała delegacja z ukraińskiej uczelni z prorektorem Witalijem Pavlenko na czele. Delegacja spotkała się m.in. z prorektorem UMK prof. Włodzisławem Duchem, zwiedziła także Centrum
Astronomii UMK w Piwnicach
Na ostatnim posiedzeniu Senat UMK wyraził zgodę na podpisanie umowy o współpracy z Narodowym Uniwersytetem Aerokosmicznym. Współpraca mogłaby dotyczyć różnych zagadnień, wśród których są m.in. techniki kosmiczne, mechanika, systemy sterowania, baterie słoneczne, ale również ekonomia.

żródło: umk.pl więcej
2013-03-17 Uczelnia Łazarskiego
Prof. Bieńkowski wiceprezesem Harvard Club of Poland


Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania prof. Wojciech Bieńkowski został wiceprezesem zarządu Harvard Club of Poland - stowarzyszenia absolwentów i osób związanych z amerykańskim Uniwersytetem Harvarda.


13 marca członkowie zarządu klubu wybrali dziekana Bieńkowskiego na swojego wiceprezesa.
Wcześniej, prof. Bieńkowski został wybrany przez walne zgromadzenie Harvard Club of Poland (HCOP) do zarządu klubu.
Kadencja członka zarządu i wiceprezesa trwa 3 lata.


Członkami Harvard Club of Poland, które ma charakter stowarzyszenia, mogą być absolwenci oraz osoby znacząco związane ze słynną amerykańską uczelnią. więcej
2013-01-02 „Akcjonariat Obywatelski. Inwestuj świadomie”
Ministerstwo Skarbu Państwa, Dom Maklerski ING Securities oraz partnerzy programu „Akcjonariat Obywatelski. Inwestuj świadomie” zapraszają na otwarte spotkanie o inwestowaniu na giełdzie „Inwestuj Świadomie", które odbędzie się 8 stycznia 2013 roku o godzinie 16.30 w Warszawie. Adres: Hotel Mercure Warszawa Centrum, ul. Złota 48/54, Warszawa
W czasie spotkania będzie możliwość porozmawiania ze specjalistami z domu maklerskiego, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Uczestnicy warsztatów zostaną stopniowo wprowadzeni w świat giełdy i inwestycji. Poznają organizację rynku kapitałowego w Polsce, rodzaje instrumentów finansowych, podstawowe strategie inwestycyjne. Dowiedzą się, jak się zachować podczas spadków na giełdzie. Otrzymają również praktyczne wskazówki, czym kierować się inwestując na giełdzie oraz jak korzystać ze swoich praw jako akcjonariusza spółki giełdowej.
Zgłoszenie na bezpłatne spotkanie można złożyć na stronie www.AkcjonariatObywatelski.pl lub w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych pod numerem (71) 332 95 65. więcej
2012-12-13 ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW MBA KRAKOWSKIEJ SZKOŁY BIZNESU
ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW MBA KRAKOWSKIEJ SZKOŁY BIZNESU
W grudniu tradycyjnie odbędzie się Świąteczny Zjazd studentów i absolwentów. Tegoroczny gościem będzie Marek Scholz -Członek Zarządu Bahlsen Polska – który wystąpi z wykładem z serii MBA+.

Spotkanie odbędzie się : 15 grudnia 2012, godz. 15.00
W Klubie ZaUEK, Campus UEK, ul. Rakowicka27, Kraków


Marek Scholz – Dyrektor Operacyjny firmy Bahlsen Polska, Członek Zarządu

Od początku swojej kariery stawiał na doskonalenie umiejętności w działalności operacyjnej. Jako młody człowiek wybrał Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a potem wyjechał do Niemiec, by studiować na kierunku Ekonomia i Logistyka na DEKRA Academy.
Doświadczenie zawodowe Pana Marka Scholza obejmuje przedsiębiorstwa takie jak: Eldorado S.A., gdzie pełnił funkcję dyrektora logistyki oraz Chemische Fabrik Wülfel (CFW), w której odpowiadał za produkcję. Przez wiele lat pracował również w firmie Bahlsen GmbH& Co. w. Do dzisiaj rozwija i doskonali działalność firmy Bahlsen, odpowiadając za realizację celów strategicznych w zakresie zarządzania wszystkimi działami operacyjnymi. Jest skutecznym managerem, który potrafi motywować i inspirować współpracowników, kładąc przy tym nacisk na ciągłe doskonalenie procesów.

źródło: http://www.ksb.uek.krakow.pl/ więcej
2012-12-05 FBA - MAZOWIECKA AKADEMIA FIRM RODZINNYCH
FBA - MAZOWIECKA AKADEMIA FIRM RODZINNYCH - Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem Akademii jest rozwój umiejętności menedżerskich w kadrach zarządzających firmami rodzinnymi. Uczestnicy Akademii zdobędą wiedzę z zakresu specyfiki firm rodzinnych, przekazaną przez ekspertów i praktyków specjalizujących się w zarządzaniu, finansach i biznesie rodzinnym. Ważnym celem projektu jest też nawiązanie nowych wartościowych znajomości i platformy wymiany doświadczeń między uczestnikami i absolwentami. więcej
2012-12-01 Stypendia L’Oreal Polska
Stypendia L’Oreal Polska przy wsparciu Polskiego Komitetu ds. UNESCO przyznawane są wybitnym Polkom – naukowcom, które stanowią zdecydowaną mniejszość szczególnie w badaniach naukowych.
Są one wynikiem umowy zawartej w Paryżu między Grupą L'Oréal i UNESCO ‐ "For Women In Science". W jej ramach, od roku 2001, w paryskiej siedzibie UNESCO przedstawicielki świata nauki oraz młode doktorantki z pięciu kontynentów otrzymują stypendia oraz nagrody pieniężne.
Stypendia obejmują finansowanie badań w zakresie medycyny i nauk biologicznych, których celem jest promocja utalentowanych Polek oraz wspieranie ich w pracy naukowej. Efektem badań jest stworzenie pomostów między nauką i przemysłem. Aplikacje ocenia niezależne jury, w skład którego wchodzi jedenaście wybitnych przedstawicieli nauki polskiej z licznych ośrodków badawczych. więcej
2012-09-20 Budowali markę osobistą z WSB
Niemal 160 słuchaczy uczestniczyło w pierwszym spotkaniu z praktykami studiów podyplomowych WSB we Wrocławiu pod hasłem „Zbuduj swoją markę osobistą”. więcej

Wyróżnione