Przewodnik edukacyjny
Człowiek uczy się przez całe życie
Polecamy
  • PolBAN - Busines Angels Club
  • linkedin
  • Studia podyplomowe
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego
  • Klub Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • merlin.pl - księgarnia internetowa
  • Portal Innowacji
  • Portal Medyczny MEDtube
Wersja do druku

Artykuły

Średniowieczne monety odkryli polscy archeolodzy na Bornholmie
Pierwsze archeologiczne badania prowadzone przez badaczy z Instytutu Archeologii UW na zamku Hammershus w Danii na Bornholmie przyniosły znaleziska w postaci średniowiecznych szwedzkich i duńskich monet. Zamek jest jednym z największych tego typu obiektów w Skandynawii i trzecim najważniejszym zabytkiem tej kategorii w Danii. Monety okryto w najstarszej części budowli, w tzw. Tinghuset - domu sędziego.

„Znaleziska doskonale wpisują się w znaną historię zamku i ją potwierdzają. Monety szwedzkie jednoznacznie poświadczają o zwierzchności szwedzkiego biskupa z Lund, który zlecił wybudowanie zamku w celu łatwiejszego ściągania podatków z podległego mu wówczas Bornholmu" – wyjaśnia PAP Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW, kierownik badań.

Natomiast w ostatnich dniach badań znaleziono monetę króla Danii - Fryderyka I z 1524. To zgadza się z okresem, gdy Hammershus należał do korony duńskiej. Wśród ponad 200 odkrytych zabytków znaleziono również średniowieczną kłódkę, co zdaniem archeologów potwierdza, iż w zamku przechowywano drogocenności. Oprócz tego odnaleziono również średniowieczną kostkę do gry, zdobioną płytkę kościaną oraz fragment importowanego z terenów dzisiejszych Niemiec kafla piecowego z przedstawieniem twarzy. „Wszystkie artefakty świadczą niewątpliwie o zamożności i wyrafinowanym guście mieszkańców zamku" – uważa Janowski.

Jak wyjaśnia archeolog, najbardziej rozpalającym wyobraźnię odnalezionym zabytkiem jest szwedzka kula armatnia, którą znaleziono w narożniku badanego domu. „Można wysunąć przypuszczenie, iż brała ona udział w zniszczeniu zamku. Obrazu zniszczenia dopełnia duża ilość grotów strzał kuszy" – dodaje Janowski.

Na prośbę duńskich konserwatorów z Kopenhagi, polscy archeolodzy zadokumentowali również za pomocą skanera 3D fragment trudno dostępnych murów zamku.
Wykopaliska polskiej ekipy badaczy właśnie się zakończyły. Trwały od początku lipca i będą kontynuowane w przyszłym roku.

Budowę zamku rozpoczęto 1250 r. Od zarania dziejów wyspa i zamek przechodziły z rąk szwedzkich w duńskie i odwrotnie. W 1743 r. zdecydowano się zamek rozebrać. Część surowców wykorzystano do budowy twierdzy na wyspie Christianso. Podczas wojny 30-letniej w Hammershus więziony był Corfitz Ulfeldt i Leonora Christina - przyrodnia siostra króla Fryderyka III. To m.in. w wyniku zdrady Ulfeldta i jego służby dla króla Szwecji Karola X, Dania przegrała wojnę duńsko-szwedzką (1643-1645) i podpisała niekorzystny dla siebie pokój w Bromsebro. W ten sposób umocniona Szwecja miała otwartą drogę do „potopu szwedzkiego” w 1655 r.

źródło: PAP - Nauka w Polsce

Wyróżnione